Yurt içi uçuşlarında içecekler ücretsiz mi

Genellikle yurtiçi uçuşlarda havayolu şirketleri yolcularına yolculuk esnasında ücretsiz içecek ikramlarında bulunmaktadır, ikramlar genellikle kek ve içecekten oluşmakta olup bazı havayolu şirketleri ise yolcularına herhangi bir ikramda bulunmamaktadır. Yurtiçi uçak yolculuklarında ise sürenin kısa olması sebebiyle ücretsiz yemek servisi yapılmamaktadır. Uçaklar içerisinde ücretsiz verilen ikramların dışında yolcular dilediklerinde para ile de bir şeyler alabilmektedir. Yurtiçi yolculukları kısa sürdüğü için yolcular genellikle içeceklere yönelmekte ve zevklerine göre farklı içecekleri para ile alabilmektedir. Özellikle alkol servisleri bazı yolcular tarafından daha fazla ilgi görmekte olup, yolcular ücret karşılığı bu içeceklere ulaşabilmektedir. Alkollü içecekler dışında da para ile alınabilecek birçok seçenek bulunmakta olup bunlar kahve çeşitleri, meyve suyu çeşitleri ve kola çeşitleri olarak sayılabilir.

Uçaklar genellikle uzun mesafeler için kullanılmakta olup kısa mesafelerde genellikle tercih edilmemektedir. Bunun çeşitli sebepleri olsa da en genel nedeni kısa mesafelerde uçaklardan daha iyi yolculuk seçenekleri bulunmaktadır. Bundan dolayı uçak seferleri uzak mesafelere yapılmaktadır ve ülkemizin uzak noktaları arasında da bu uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Ülkemizin yüzölçümünün büyük olması nedeniyle birçok şehir birbirinden uzak noktalardadır. Yurtiçinde yapılan uçuşlarda genellikle birkaç önemli şehir merkez olarak kullanılmakta ve bütün uçuşlar bu noktalara yapılmaktadır. Ülkemizde havalimanı olan bütün şehirlerden Ankara ve İstanbul’a doğrudan ya da dolaylı uçuş bulunurken bu şehirler dışında olan noktalara fazla uçuş bulunamamaktadır.

Yurtiçi uçuş imkânı sağlayan havayolu şirketlerinden bazıları müşteri memnuniyetini ön planda tutmakta ve uçak içerisinde yapılan ücretsiz ikramlar yolculara birden fazla çeşit sunmaktadır. Bu ikramlar iki ana sınıftan oluşmakta olup bu ikramlarda yiyecek ve içecekler yer almaktadır. Ücretsiz yapılan servisten sonra bazı müşterilerin ikramlardan tekrar istemesi durumunda hiçbir ücret talep etmeden bu ikramları vermektedir. Ayrıca ücretsiz ikramlar dışında da yolculara çok fazla seçenek sunulmaktadır. Müşteri memnuniyetini ön planda tutmayan diğer havayolu şirketlerinde ise herhangi bir ikram yapılmamakta, isteyen yolcular ücret karşılığı içecek alabilmektedir. Yolcular bu tür havayolu şirketlerine ön yargı ile yaklaşsa da yurtiçinde fazla seçenek olmadığı için tercih etmek zorunda kalmaktadır.