Yolcu hizmetleri denince neler olabilir

Günümüzde insanlar sürekli bir yerlere yolculuk etmekte ve bu yolculuklar sırasında çeşitli hizmetler almakta, alınan bu hizmetlerin bazılarından memnun olunurken bazılarından da şikâyetçi olunmaktadır. Yolculuklar sırasında insanlara birçok hizmet sunulmakta olup bu hizmetler insanların ihtiyaçlarına göre ve yolculuk yaptıkları araçlara göre şekillenmektedir. Yolculuk yapılan araçlara göre verilen hizmetlerde ciddi değişiklikler yaşanabilmektedir. Uçak yolculuğu yapan kişi ile otobüs yolculuğu yapan kişiye verilecek olan hizmet farklılık göstermektedir. Otobüs yolculuğu yapan yolculara sağlanan hizmetlerin bir kısmı dinlenme tesislerinde verilen molada sağlanmaktadır. Dinlenme tesislerinin imkânlarına göre yolcular yemek ihtiyaçları başta olma üzere birçok ihtiyaçlarını burada verilen hizmetlerle giderebilmektedir. Bazı tesislerin sağladığı imkânlar çok daha kaliteli olup müşteriler bu tür tesislerden daha memnun ayrılmaktadır.

Uçak yolculuğunda sağlanan hizmetler ise yolculuğun her aşamasında farklılık göstermektedir. Uçuştan önce farklı hizmetler, uçuş sırasında farklı hizmetler ve uçuştan sonra da farklı hizmetler sağlanabilmektedir. Uçak yolculuklar otobüs yolculuklarına göre daha kısa sürdüğü için özellikle kısa uçuşlarda uçak içinde sağlanan hizmetler nispeten daha azdır. Fakat havalimanında sağlanan hizmetler, genel olarak bütün müşterileri memnun edebilecek seviyelerdedir. Havalimanlarında yolcuların bagajlarını rahat taşıyabilmesi için bagaj arabası hizmeti, uçuştan önceki boş zamanı daha keyifli geçirebilmesi için lounge hizmetleri verilmektedir. Bu hizmetler yolcuların son derece mutlu olmasını sağlamakta ve yolculuk için stres yaşayanları rahatlatmaktadır.

Uçak yolculuklarında verilen lounge hizmetleri yolcular tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu hizmetin içerisinde yolcuları memnun edecek birçok seçenek bulunmaktadır. Bu hizmeti alan yolcular günlük gazetelere ve haftalık ya da aylık olarak yayın yapan dergilere rahatlıkla ulaşabilmektedir. Bunun dışında televizyon izleme imkânı, tablet ve internet kullanım imkânı da sunulmaktadır. Bu hizmeti alan yolcuların daha keyifli dakikalar geçirmek için playstation oynama imkânları bulunmakta olup ayrıca bu hizmet kapsamında yiyecek ve içecek servisi de yapılmaktadır. Burada verilen en ilginç ve yolcular için en önemli hizmetlerden bir tanesi duş alabilme imkânıdır. Yolcular bu hizmetle ilk defa karşılaştıklarında kısa süreli şaşkınlık yaşayabilmektedir.