Vietnam Ankara Uçak Seferleri

Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Vietnam ile günden güne gelişmekte olan sosyal ve ekonomik ilişkilerin bir sonucu olarak Esenboğa Havalimanı ile Noi Bai Uluslar arası havalimanları arasında uçak seferleri düzenlenmektedir. Başkent Hanoi’de konumlu olan havalimanından Esenboğa’ya gerçekleştirilen uçuşlar aktarmalı olarak yapılmaktadır. Vietnam uçak biletleri internetten, akıllı cihaz uygulaması kullanma yoluyla ve telefon aracılığıyla alınabileceği gibi acente ve havaalanlarından da satın alınabilir. Vietnam’a sefer düzenleyen bütün havayolu şirketleri dikkate alındığında Ankara’dan Hanoi’ye günlük birçok uçak sefer bulunabilmektedir. Söz konusu seferlerin içinde sadece Türk Hava Yollarının İstanbul aktarmalı seferinin bulunduğunu, diğer firmaların ise kendi ülkeleri ya da üçüncü ülkelerde aktarma yaparak sefer düzenlediklerini belirtmekte yarar vardır.

İki ülkenin havayolu firmaları olan THY ve Vietnam Airlines ile düzenlenen seferlerin yanı sıra Cathay Pacific Airways, Air France, Korean Air, Lufthansa, Asiana Airlines, Ukraine Int Airlines, Qatar Airways, Singapore Airlines ve Aeroflot gibi diğer ülkelerin firmaları ile de yolculuk yapılabilmektedir. Yıl içinde yaklaşık olarak her gün sefer düzenlenen iki nokta arasında uçuşlar aktarmalı gerçekleştirilmektedir. Tayland ve Çin’e olan yakınlığı ile tüketim ürünlerinde yeni bir alım noktası olan Vietnam ile tarım ürünleri ihracatına yönelik anlaşma ve işbirliği toplantılarının yapılması iş dünyasının bu hatta yaptığı yolculuk sayısını artıran etkenlerdendir. Ayrıca tropikal bölgelere yakınlığı olan ülke iklimi ve turizm potansiyeli ile de dikkat çekmektedir.

Ankara ile Hanoi şehirleri arasında 2011 yılında tesis edilen kardeş şehir ilişkisinin yanı sıra İstanbul ile Ho Chi Minh ve Antalya ile de Nha Trang arasında da bu şekilde bir ilişki kurma çabaları bulunmaktadır. Resmi tatil, bayramlar, fuarlar ve Vietnam’a özgü özel zaman dilimlerinde Hanoi yolculuğu yapacak olursanız bilet alımını bir aydan daha uzun bir zaman önce planlamak programın aksamaması için gereklidir. Biletin yolcuk yapmak istenilen zamana yakın alınması halinde düşük fiyatlı bir bilet bulmak nerdeyse hiç mümkün olmadığı için en az bir kaç hafta önce bileti satın almak ekonomik bir uçuş yapmak için daha uygun olabilir.