Uygun Fiyatlı Esenboğa Rize Uçak Bileti

Esenboğa Havaalanını kullanmak suretiyle çay diyarı Rize seyahati planlayanlar uygun fiyatlı bir yolculuk için Trabzon Havalimanı odaklı uçak bileti araştırması yapmak durumundadırlar. Bu şehirde havalimanı olmadığından uygun fiyatlı Ankara Esenboğa ile Rize arasında uçak bileti bakılacaksa Trabzon Havalimanı üzerinden sorgulama yapılması gerekiyor. Trabzon ile Rize arası yaklaşık 1 saatlik bir karayolu yolculuğu gerektirmektedir. Bu yüzden Karadeniz’in bu iki güzide şehrini de içeren bir planlama yapılabilir. Çay diyarı Rize aynı zamanda kendine has mutfağı ve zümrüt yeşili rengindeki meşhur yaylaları ile turistik bir zenginliğimizdir. Bilhassa yaz ve bahar aylarında turistlerin akınına uğrayan şehir ülkemizin en çok yağış alan ili olduğu için tedbirli gitmekte fayda vardır.

Genelde ılık bir havaya sahip olan Rize aynı zamanda ülke ormanlarımızın yaklaşık dörtte birinin bulunduğu oksijen depomuzdur. Yaylaları başta olmak üzere şelaleleri ve kaleleri ile de ilgi gören bir ilimizdir. Ayder Yaylası uluslararası bir üne sahip olup, Fırtına Vadisi de şöhreti ülke sınırlarını aşan bir rafting merkezidir. Palovit Şelalesi de harika bir manzara seyri keyfi vermektedir. Bununla birlikte Çamlıhemşin ilçesi sınırlarında kalan Kaçkar Dağı Milli Parkı’nda 9 köy ve 33 vadi bulunmakta, parkta 756 bitki çeşidinin yanı sıra 328 tür hayvan yer almaktadır. Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası doğal bir güzellik olup zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Dünyanın en pahalı balı burada üretiliyor.

Karadeniz ikliminin karakteristik özelliklerini sergileyen Rize’nin bahar ve kış aylarında yoğun yağış aldığından bahsetmiştik. Temmuz ayı en sıcak aydır. Uçak biletleri eylül ve ekim aylarında dip yaparken temmuz ve ağustos aylarında yükselmektedir. 142 TL’den 351 TL’ye kadar değişen oranlarda bilet temin edilebilmektedir. Balık ve deniz ürünlerinin yanı sıra diğer et yemekleri ve sebze yemekleri konusunda da Rize ün sahibidir. Trabzon ile birlikte Rize en çok hamsi tüketilen şehirdir. Hamsikoli adlı hamsi ekmeği, karalahana dolması, hamsili pilavı, kavurma, hamsi çorbası ve hamsi “çığırtası” mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında yer almaktadır.