Ulucanlar Cezaevi Müzesi gezileri

Eğer bir gün Ankara iline gezmeye gittiğinizde Anıtkabiri ziyaret ettikten sonra mutlaka Ulucanlar Cezaevini gezmelisiniz ardından yakınlarında bulunan Yeni Cami, Rahmi KOÇ müzesi, Anadolu Medeniyetler Müzesi devamında Kuğulu Parkı, Gençlik Parkını da görmelisiniz. Ulucanlar Cezaevi 1923 yılında askeri depo olarak kullanılırken 1925 yılında gerekli tadilatlar yapılarak cezaevine dönüştürülmüştür. İsmi çok sıklıkla duyan Ulucanlar 68 kuşağı olarak bilenen dönemin önce gelenlerinden olan Deniz GEZMİŞ, Yusuf ASLAN ve Hüseyin İNAN’ın 1972 yılında idam edilmesi, 1980 ihtilalinden sonra Necdet ADALI, Erdal EREN ve Mustafa PEHLİVANOĞLU’nun da burada idam edilmiş olması Ulucanların adını gündeme taşımıştır. Cezaevinde Nazım HİKMET, Muhsin YAZICIOĞLU, Kemal TAHİR, Yılmaz GÜNEY, Bülent ECEVİT ve Yaşar KEMAL gibi ünlü kişilerin yatması da Ulucanlar Cezaevi Müzesini ziyaret etmek için sebeplerden bir tanesidir.

1999 yılında hayata dönüş operasyonu sonucunda 10 kişi ölmüş, yaklaşık 100 kişi yaralanmış, yatan mahkumlar 2006 yılında Sincan Cezaevine nakil ettirilerek Ulucanlar kapatılmıştır. 2011 yılında ise gerekli tadilatlar yapılarak müze haline getirilen cezaevi müzesinde yatan ünlülere ait kişisel bilgiler, özel eşyaları, cezaevi hatıraları ve avlusunda bulunan darağacı ile geçmişe yolculuk yapmak isteyenler için kapılarını açmıştır. Yılmaz GÜNEY’in Duvar filmine ilham olan, 1989 yapımı uçurtmayı vurmasınlar filminin çekildiği Ulucanlar Cezaevi müzesi mutlak gezilecek yerlerden bir tanesidir.

Ulucanlar Cezaevi Müzesini gezmeye başladığınız anda karşınıza ilk olarak Necip Fazıl, Bülent ECEVİT gibi ünlü isimlerin kaldığı Hilton koğuşu ile orada kalan ünlülere ait özel eşyalar karşınıza çıkmaktadır. Devamında müteferrika adı verilen dar koridorları bulunan, karanlık disiplin suçu işleyenler ile kararı henüz kesinleşmemiş kişilerin kaldığı tek kişilik hücreler bulunmaktadır. Koğuşlarda bir dönem yatan ünlülerin bal mumu heykelleri, diğer mahkumların resimleri, özel eşyaları ile birlikte o dönemlerde kaleme alınmış mahkeme kayıtları, tutanakların yer aldığı müze kütüphanesi mutlaka gezilmelidir. Bir dönem idam için kullanılan darağacı yine aynı yerinde tarihe tanıklık etmekle, cezaevinde kalan Deniz GEZMİŞ’in kendi el yazısı ile notları, Bülent ECEVİT’in şapkası, Muhsin YAZICIOĞLU’nun seccadesi ve namaz takkesi gibi kişisel eşyalar bulunmaktadır. Cezaevi ziyaretinden sonra hediyelik eşya dükkanından günün hatırası olarak bir hediye alabilirsiniz.