Ücretsiz Esenboğa taşıma hizmetleri

Yurt içi ve dışı uçuşların yapıldığı Esenboğa Havalimanı yoğunluk bakımında ülkemizin ilk 5 havaalanı arasında olup taşıma adına çeşitli hizmetleri bulunmasına rağmen ücretsiz ulaşım sağlanamamaktadır.  Ücretsiz Esenboğa taşıma hizmetleri arayışında olanlara müjdeli haber vermek mümkün olmayıp en ekonomik ulaşım vasıtası EGO’nun otobüs hizmetleridir. Ankara nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bir şehir olduğundan çeşitli ulaşım vasıtası alternatifleri bulunmaktadır. Bu seçeneklerden bazıları daha yüksek ücretle taşımacılık yaparken bazıları ise daha uygun maliyetle ulaşım sağlamaktadır.  Esenboğa Havalimanından şehir merkezine en ekonomik vasıtalar Büyükşehir Belediyesinin toplu taşıma otobüsleridir. Toplu taşıma otobüslerini kullanabilmek için Ankarakart almak gerekir. Bu kart minibüs ve taksilerin dışındaki bütün toplu taşımalarda geçerlidir.

Ankara çok büyük bir şehir olduğundan toplu taşıma araçlarının ne zaman nerden geçeceğinin takibi EGO Cep ile sağlanmaktadır. Akıllı cihazlara yüklenen bu uygulama sayesinde havaalanından kalkış saatleri, durağa geliş saatine kadar birçok konuda bilgi edinilebilir. Akyurt ile Çubuk ilçeleri arasında, şehir merkezine 28 kilometrelik mesafede bulunan Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine 442 numaralı BelkoAir, 491 numaralı EGO otobüsleri, ticari taksiler ulaşım sağlamaktadır. Ticari taksiler haftanın yedi günü, günün 24 saati yolcuların ulaşımına çalışmaktadır. Diğer vasıtalara göre daha pahalı olan seçenek rahatlık isteyen ve zaman sıkıntısı olanların tercihi olabilir. Alanda bulunan otopark özel araçla gelenler için uygundur. Ciddi oranda yoğunluğun olduğu terminal kapılarında bekleme yapılmasına izin verilediğinden otopark kullanılmalıdır. Otoparkta vale imkanı da bulunmaktadır.

Ulu Önder Atatürk’ün kabri Anıtkabir, Anadolu Medeniyetler Müzesi, Hacı Bayram Veli Camii, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Augustus Tapınağı, Ulus meydanı ve Zafer Anıtı gibi görülmeye değer mekanları gezmek için kente havayolu ile gelenler terminalden kentin merkezine yani Kızılay veya Ulus’a gelmeleri gerekir. Ulus ve Kızılay’dan bu mekanlara ulaşım daha rahat sağlanmaktadır. Bunun için sabah 06.00 ile gece 00.00 arasında her yarım saatte bir hareket eden BelkoAir servisleri kullanılabilir. Otobüsler, İç hatla terminali ve dış hatlar terminali geliş katı çıkış kapısı önünden kalkmaktadır. Yaklaşık olarak 80 dakika sonra Kızılay’a ulaşan servislerin ücretleri de oldukça uygundur. Ücret olarak BelkoAir ile aynı olan Havaş servisleri ise gece 23.25 ile 02.15 dışında yarım saatte bir hizmet vermektedir. 491 numaraları EGO otobüsleri ise hafta içi 6, cumartesi 5, Pazar 3 sefer yaparak Yazır, Melikşah, Dumlupınar, Kutuören semtleri ile havaalanı arasında çalışmaktadır.