Türk Hava Kurumu Müzesi kaça kadar açık

Pazartesi günleri hariç Türk Hava Kurumu Müzesi 08:30 – 17:30 arasında haftanın 6 günü boyunca ziyaretçilerine ücretsiz olarak hizmet veren müze 2002 yılında 287 metre kare kapalı alan, 5294 metre kare açık alanda hizmet vermektedir. Türk Hava Kurumu Müzesi alan içerisinde bulunan 41.10 metre yüksekliğindeki tarihi paraşüt kulesi ile 37.90 metre yükseklikten hava şartlarının uygun olduğu zamanlarda, 45 – 90 yaş arasında, 16 yaşından büyükler ve sağlık problemi olmayanlar isterlerse çift kollu atlama vinçleri sayesinde paraşütle atlayış yapılabildiği gibi çocuklar içinde oyun alanları bulunmaktadır. Müzenin bahçesinde orijinal uçak modelleri‘nin yanı sıra müze içerisinde havacılığın tarihi gelişimi ile ilgili olarak fotoğraf, doküman ve malzemeler bulunmaktadır.

Türk Hava Kurumunda kullanılan üniformalar, madalyalar, eğitim merkezlerinin maketleri, Galata kulesinden ilk kez uçan Hezarfen Ahmed Çelebi’nin yaptığı kanatlar, Lagari Hasan Çelebi’nin yapmış olduğu 64 kg barutla çalışan yedi kollu roketin ateşlendiği andaki göğe doğru yükselişinin maketleri bulunmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk tarafından kaleme alınan Nutuk’un ilk baskısı, yapılan resim yarışmalarında dereceye girmiş resimler, 1. Dünya Hava oyunları standı ve Türk Hava Kurumu tarafından basılmış pul koleksiyonları da müze de sergilenmektedir. Türk Kuşu Genel Müdürlüğü, İnönü Eğitim Merkezi Müdürlüğünün maketleri ile bahçesinde sunulan R22 Beta Helikopteri, THK 11 Uçağı, Bellanca T7 GCBC uçağı ve THK 15 uçağı sergilenmektedir.

Ankara Altındağ ilçesi Ulus semtinde hipodrom caddesi üzerinde bulunan Türk Hava Kurumu Müzesine pazartesi günleri hariç 08:00 – 17:30 arasında gitmek isteyenler metro ve otobüslerle gitme imkanları bulunmaktadır. Müzeye Metro 1 ile aynı zamanda 365, 398 – 3, 442 – 3, 522 ve 540 otobüslerle ulaşılabildiği gibi Atatürk Kültür Merkezine uzaklığı yürüme mesafesi ile 5 dakika, Ankara Arena Spor Salonuna ise 2 dakikalık mesafesi ve Gençlik parkından ise 10 – 15 dakikalık yürüme mesafesi bulunmaktadır. Türk Hava Kurumu Müzesini bulmak ve gezmek isteyenler için en güzel yol tarifi müzenin yanında Ankara Arena, 19 Mayıs Stadı ve Tren Garı bulunmaktadır.