Trabzon Ankara Uçak seferleri sayısı

Esenboğa Havalimanından direk uçuş yapılan illerden bir tanesi de Karadeniz Bölgesinde bulunan ve doğal güzelliği ile dikkat çeken Trabzon uçak seferleri, Ankara’dan Trabzon’a yapılan uçuşlar insanları taleplerine göre şekillenmekte olup bu konudaki talep arttıkça yapılan uçuş sayısı da artmakta talep azaldıkça ise yapılan uçuş sayısı da doğal olarak azalmaktadır. Yolcular Ankara’dan Trabzon’a gitmek için doğrudan yapılan uçuşları tercih edebileceği gibi aktarmalı yapılacak olan uçuşları da tercih edebilmektedir. Aktarmalı uçuşlarda öncelikle İstanbul’a gidilmekte burada bir süre beklenildikten sonra ise Trabzon’a geçilmektedir.

Ankara ile Trabzon arasında yapılan sefer sayısı bazı dönemlerde ya da günlerde farklılık gösterse de genel olarak günde 25 uçak seferi yapılmaktadır. Bu uçak seferlerinin büyük bir bölümünü aktarmalı uçuşlar oluşturmakta olup bu uçuşlar normal uçuşlara göre daha uzun olmaktadır. Doğrudan yapılan Ankara ile Trabzon arasındaki uçuş ortalama olarak 1 saat 15 dakika sürerken aktarmalı yapılan uçuşlarda süreler değişken olsa da ortalama olarak yolculuklar 5 saat sürmektedir. Bundan dolayı insanların büyük bir bölümü aktarmalı uçuşları tercih etmemekte, onun yerine bir sonraki uçuşu beklemektedir. Aktarmalı uçuşu tercih eden yolcular hem daha uzun süre yolculuk yapmış olmakta hem de daha fazla ücret ödemek zorunda kalmaktadır.

Ankara’dan Trabzon’a gün içinde doğrudan yapılan uçuş sayısı ortalama 6 olup, bu uçuşlar yerli havayolu şirketleri tarafından yapılmaktadır. Yolcular bu uçuşları daha fazla tercih etmekte olup bunun temel nedeni bu uçuşların aktarmalı uçuşlara göre hem daha kısa sürmesi hem de çok daha ucuz olmasıdır. İki şehir arasındaki uçak yolculuklarında biletler ortalama olarak 150 lira civarında iken aktarmalı uçuşlarda bu rakam 450 lira olup daha da yükselebilmektedir. Doğrudan yapılan uçuşlarda ise 90 lira civarında ücret ödeyerek de uçak bileti alınabilmektedir. Uçak biletleri çok önceden alındığında fiyatlar daha da düşebilmekte, yolcuların bu durumu takip ederek ucuz bilet alabilmeleri oldukça kolaydır.