Trabzon – Ankara Kaç Saat Sürer

Trabzon ile Ankara şehri arasındaki mesafenin kaç km olduğu bilgisi iki şehir arası kaç saat sürer sorusunun da yanıtını gizlemektedir. Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Trabzon insanı büyüleyen muhteşem doğa manzarası ile özellikle doğa tutkunları için gezip keşfetmeye değer şehirlerden olması nedeniyle ziyaret eden turist sayısı da oldukça fazladır. Trabzon – Ankara arası kara yolu mesafesi ortalama 796 km olup, otobüsle bu yol 9 ila 10 saat arasında gidilebilmektedir. Trabzon yol mesafesinin uzun olması nedeniyle yolculuklarda genellikle hava yolu tercih edilmektedir. Trabzon ile Ankara arası uçuş mesafesi ortalama 592 km.’dir. Uçakla düzenlenen direkt uçuşlarda bu mesafe yaklaşık 50 dakikada gidilebilmektedir. Uçak yolculuğunun gecikmesine rüzgar ve yükseklik etken olabilirken aktarmalı uçuşlarda aktarma yapılan havalimanlarında harcanan zamanda hesaba katılmaktadır.

Kara yolu ile Trabzon ulaşmak uzun ve yorucu olacağı için genellikle uçak yolculuğu tercih edilmektedir. Trabzon havalimanı bir tarafı deniz bir tarafı yeşil ormanların bulunduğu muhteşem bir yerde bulunmaktadır. Trabzon havalimanı ilk olarak 1957 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Havalimanının şehir merkezine uzaklığı 6 km mesafededir. Şehir merkezine ulaşım genellikle havalimanı servisleri ile yapılmaktadır. Trabzon – Ankara arası uçuş düzenleyen firma sayısı pek fazla değildir. Anadolu Jet ve Türk Hava Yolları tarafından düzenlenen seferler ile rahatça yolculuk yapmak mümkündür. Trabzon’a direkt ve aktarmalı uçuşlar gerçekleşmektedir. Trabzon komşu illerine gitmek için yine Ankara’dan Trabzon’a uçakla gidip oradan düzenlenen otobüs seferlerini kullanarak ulaşmak mümkündür.

Yerli ve yabancı turistler tarafından merak edilen Trabzon’da birçok gezilmeye ve görülmeye değecek yerler bulunmaktadır. Özellikle yapısal olarak değişimine izin verilmeyen koruma altına alınan yaylaları mutlaka görülmeye değecek yerler arasındadır. Trabzon gezilecek yerleri: Sümela Manastırı (En çok turist çeken yerlerden bir tanesidir), Trabzon Kalesi ( MS. 5. yüzyılda inşa edilmiştir), Vazelon Manastırı, Uzun Göl, Ayasofya Müzesi, Peristera Manastırı ( Kuştul manastırı), Boztepe, Çal Mağarası (Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak bilinmektedir), Altındere Vadisi (İçerisinde bulunan bitki ve hayvan çeşitliliği ile dikkat çeken bir yerdir), Peristera Manastırı, Atatürk Köşkü Müzesi, Zağnos Vadisi Parkı sayılabilmektedir.