Toplantı ve konferans salonları

İnsanlar işleri ya da farklı başka alanlar ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak yeni şeyler öğrenmek amacıyla toplantı yapmakta ve konferans düzenlemektedir. Bu organizasyonların düzenlenmesi için uygun yerlerin olması, bu tür organizasyonlarına başarıya ulaşılabilmesi için oldukça önemlidir. Bu organizasyonlar kurum ya da şirketlerin bünyesinde bulunan toplantı salonlarında yapılabilmektedir. Ayrıca bunun dışında birçok büyük otel bünyesinde bu tür organizasyonların yapılabileceği salonlar bulunmakta, bu salonlar müşterilerin kullanımına verilmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi toplantı yapabilmek için birçok yerde salon bulunabilmekte olup insanlar kendi şartlarına en çok uyan salonları tercih etmekte ve toplantı ya da konferanslarını bu salonlarda yapmaktadırlar.

Toplantı ve konferanslar birçok yerde yapılabildiği gibi bazı büyük havalimanında da bu tür organizasyonların yapılabilmesi için yeterli büyüklükteki salonlar bulunmaktadır. Bu havalimanlarından bir tanesi Ankara Uluslararası Esenboğa Havalimanı olup, burada toplantı ya da konferans düzenlenmesi için yeterli büyüklükte salonlar bulunmaktadır. İnsanlar bu salonları kullanarak buralarda farklı etkinlikler düzenleyebilmektedir. Esenboğa havalimanında iki adet toplantı salonu bulunmakta olup bunlardan bir tanesi iç hatlar bölümünde bulunurken diğeri ise dış hatlar terminalinde bulunmaktadır. Havalimanı tarafından bu salonlar isimlendirilmiş olup bunlardan bir tanesinin ismi Hitit Toplantı Salonu iken diğerinin ismi Kapadokya Toplantı Salonu’dur. Bu salonların büyüklükleri birbirinden farklı olup, bu salonlarda toplantı dışında kokteyl de düzenlenebilmektedir.

Hitit Toplantı Salonunu 35 kişilik oturma kapasitesine sahip iken kokteyl düzenlenmesi halinde yaklaşık 100 kişiyi ağırlayabilmektedir. Kapadokya Toplantı Salonu ise 20 kişilik oturma kapasitesi ve 100 kişilik kokteyl kapasitesine sahiptir. Bu salonlarda rahatlıkla toplantılar yapılabilmekte, toplantıya katılacak kişi sayısına göre iki farklı alternatif bulunmaktadır. Esenboğa Havalimanında ayrıca bir adet de konferans salonu bulunmaktadır. Burada bulunan konferans salonunun 150 kişilik oturma kapasitesi bulunmaktadır. Burada rahatlıkla konferanslar düzenlenebilmekte ve kapasitesi kadar insanı rahatlıkla ağırlayabilmektedir. Esenboğa havalimanında toplantı yapmak ya da konferans düzenlemek için rezervasyon yapılması gerekmektedir. Rezervasyon yapmak için ise havalimanın internet sitesinde bulunan iletişim numarasının ya da doğrudan havalimanın aranması yeterli olacaktır.