TAV 2018 yılında yurt dışında atağa geçeceğiz

TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı yapmış olduğu açıklamada 2017 yılını değerlendirdikten sonra 2018 yılında yurt dışında çok ciddi yatırımlar yapacağını belirtmiştir. Ülke ekonomisinin 2016 yılında farklı nedenlerden dolayı zor bir dönem geçirdiğini ve bundan kendilerinin de etkilendiğini belirten başkan Sani Şener, 2017 yılında ise alınan tedbirle ve verilen teşvikler sayesinde bu olumsuzlukları aştıklarını ifade etmiştir. Alınan tedbirler sayesinde yılın ilk yarısında ülkenin yüzde 5’ten fazla büyüdüğünü belirten Şener, ikinci yarıdaki büyümenin ise çok daha iyi olduğunu söyledikten sonra oranın yüzde 11,1 olduğunu açıklamıştır. Söz konusu büyüme oranları sayesinde 2018 yılından beklentilerin daha arttığı ve buna göre de çalışmalar yapılacağı açıklanmıştır.

İcra kurulu başkanı yapmış olduğu açıklamada 2017 yılında ciddi bir toparlanmanın yaşandığını ve faaliyet gösterilen havalimanlarında bu durumun rahatlıkla hissedildiğini ifade etmiştir. 2017 yılının geneli için yüzde 6’lık bir artış öngördüklerini belirten başkan, bir sonraki yıl yani 2018 için ise hedeflerinin daha da yüksek olduğunu ifade etmiştir. Dünyanın farklı yerlerinde bulunan havalimanlarında da faaliyet gösteren holding, 2017 yılında 118 havalimanında yaklaşık 115 milyon yolcuya hizmet vermiştir. 2018 yılı içinse hedefin çok daha büyük olduğunu ifade eden holding yetkilileri Afrika’da Ruanda ve Nijerya’da Asya’da ise Kırgızistan ve Hindistan’da yeni projeler geliştirdiklerini belirtmişlerdir. Söz konusu projeler tamamlandığında daha fazla yolcuya hizmet verme şansı elde edilmiş olacaktır.

TAV Holding özellikle yurt dışında yapmış olduğu projelere yenilerini ekleyerek büyümeyi hedeflemekte ve böylece dünyada çok daha etkin bir konuma gelmek istemektedir. Ülkemizdeki genç nüfusun iyi bir şekilde eğitilmesi durumunda çok daha etkili bir konuma geleceğini belirten yetkililer bunun için eğitim alanında farklı uygulamalar yapılması ve böylece ülke olarak çok daha fazla rekabet gücüne kavuşacağı holding yetkilileri tarafından belirtilmektedir. Bunun dışında farklı alanlarda da yapılacak olan reformlar sayesinde ülke olarak ekonomik istikrarın daha kolay yakalanacağı ve böylece söz konusu durumun yurt dışında faaliyet gösteren firmaları olumlu etkileyeceği belirtilmektedir.