Sincan Evcil Hayvanlar Parkı

Ankara ilinin Sincan ilçesinde ülkemizin hayvan sayısı ve çeşitliliği bakımından en büyük evcil hayvanlar parkı bulunmaktadır ki park sınırlarında anavatanları dünyanın beş ayrı kıtası olan 55 türden 608 hayvan barınmaktadır. Parkta, ülkemizde bulunan evcil hayvanların yanında beş ayrı kıtadan getirilen farklı hayvan türlerinin de bulunması Ankara Sincan Evcil Hayvanlar Parkı için insanların duyduğu merak duygusunu artırmaktadır. Ankaralıların çocuklarını doğa ve doğal yaşamla tanıştırmak için vesile olarak gördüğü Sincan Evcil Hayvanlar Parkı Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nca yapılmış ve düzenlenmiştir. Dünyanın beş ayrı kıtasını temsil eden evciller çocukların ve yetişkinlerin dikkatlerini çekmektedir. Alanda çok çeşitli türlerini bulmak mümkün iken özellikle bütün şirinliği ile yavrular daha dikkat çekicidir.

Evcil türlerden cüce keçi, midilli, antilop, deve kuşu, Ankara kedisi, tavşan, tavuk, sülün, 8 farklı saf ırktan çok sayıda köpek, horoz, lama, geyik, tavus kuşu, Ankara keçisi, ördek, kaz ve kuğu bulunmaktadır. Ziyaret için gelenler bu evcil türlerini hem canlı canlı görürken hem de tanıma fırsatı yakalamış olacaklar. Ayrıca alanda ormanlık alanda yaralı bulunup Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde tedavisi yapılan ve sonrasında tabi ortamında daha iyi olabilmesi için Evcil Hayvanlar Parkı’na getirilen asaletin timsali Şah Kartal da görülebilmektedir. Her varlık türü önemlidir fakat Şah Kartal’ı önemli kılan bir diğer etken ise Anadolu’da yaşayan ve nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bir kartal türü olmasından kaynaklanmaktadır.

Tamamen iyileştiğinden emin olunca tekrar doğaya bırakılacak olan Şah Kartal göklerin hakimi olarak da nitelendirilmektedir. Yine ayağından yaralı bir şekilde bulunup görevlilere teslim edilen kızıl şahin de tedavi süreci bitip güç topladığına kanat getirildikten sonra vahşi doğada yaşamını sürdürmesi için bırakılacaktır. Parkın ortasında bulunan havuza hayvanlar serinlemek için girmekte sonrasında çıkıp güneşlenmekte ve yeşil alanlarda karınlarını doyurmaktadırlar. Ankara Büyükşehir Belediyesinin ilgili birimi tarafından restorasyondan geçirilen alanda bir voleybol sahası, iki halı saha, 900 metrelik koşu parkuru, yürüyüş parkuru, iki çocuk oyun parkı, iki kondisyon çalışma alanı ve iki basketbol sahası bulunmaktadır. Çocuklar, gençler ve yetişkinlerin ilgilerini çekecek eğlence ve sportif alanların olması parkın dolup taşmasını sağlamaktadır.