Şanlıurfa – Esenboğa Kaç Saat Sürer

Şanlıurfa ile Ankara arasındaki uçuşların merkezinde yer alan Esenboğa arası kaç saat sürer sorusunun yanıtı her iki şehir arasındaki mesafeyle doğrudan ilgili olmaktadır. Şanlıurfa şehrin tarihinde semavi dinlerde anlatılan efsane ve mucizelerin şehrin etrafında geçtiğine inanılması ve şehrin kültürel güzelliği nedeniyle bir çok insan tarafından ziyaret edilen bir şehirdir. Şanlıurfa – Esenboğa Havalimanı uçuş mesafesi 603 km. olup bu mesafe uçakla yaklaşık 50 dakikada gidilebilmektedir. iki şehir arası kara yolu mesafesi ortalama 889 km. olup bu mesafe yaklaşık 9 – 10 saat arasında sürmektedir. Otobüsle uzun ve yorucu yolculuk yerine genellikle uçak yolcuğu tercih edilmektedir. Uçak biletlerinin erken alınması veya promosyonların takip edilmesi bilet fiyatlarındaki maliyeti oldukça düşürmektedir. Şanlıurfa – Esenboğa havalimanı arası haftanın yedi günü direkt uçuşlar gerçekleşmektedir.

Şanlıurfa GAP Havalimanı, yapımı 10 yıl sürmüş ve 2007 yılında hizmete açılmış Türkiye’nin en uzun havalimanı pistine sahip olan havalimanıdır. Şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 35 km.’dir. Havalimanında inen tüm uçuşlar için havalimanı tarafından servis düzenlenmektedir. Bu da havayolunu kullananların işini kolaylaştırmaktadır. Bunun dışında Şehir merkezine ulaşım ticari taksi, özel araç ve araç kiralama ile gerçekleştirilmektedir. Havaalanı müşterileri için cafe ve restaurant, sağlık hizmeti, farklı bankalara ait ATM ve 500 kapasiteli araç otopark hizmeti sunulmaktadır. Şanlıurfa’ya uçuş linki düzenleyen firmalar Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Pegasus ve Onur Air’dir.

Türkiye’nin Güneydoğu’sunda bulunan Şanlıurfa farklı tarihi atmosferi ve kültürüyle meşhur olan bir ildir. Peygamber şehri diye de bilinmektedir. Şanlıurfa’da mutlaka gezilecek yerler: Urfa Kalesi, Balıklı Göl ( şehrin simgelerinden bir tanesidir), Şanlıurfa tarihi kapalı çarşı, Şanlıurfa müzesi, Harran Ovası (tarihi öneminin yanında verimli topraklara sahiptir) Göbeklitepe, Bazdan Mağarası, Eyüp Peygamber Türbesi, Şuayb Şehri, Halfeti Antik Kenti, Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Yücelen Mağaraları sayılabilmektedir.
Şanlıurfa sıra geceleri şehrin gelenekselleşmiş eğlence türüdür. Genellikle erkekler tarafından düzenlenen bu eğlence gecelerinde yoğrulan çiğ köfte de oldukça meşhurdur. Şanlıurfa ile bütenleşmiş çiğköftenin yanında kebabı da oldukça ilgi çekmektedir. Şanlıurfa yöresine özgü patlıcan söğürme, şıllık tatlısı, semsek, lebeni çorbası, şehriyeli nohutlu bulgur pilavı, ciğer kebabı, boranı, bastana meşhur yemeklerdir.