Samsun – Ankara Kaç Saat Sürer

Nüfus bakımından en yoğun 16 ncı kentimiz olan Samsun ile Başkent Ankara arası yolculuklar sadece iki kenti hitap etmeyip tüm Karadeniz bölgesini ilgilendirdiğinden kaç saat sürer sorusu pek çok yolcu tarafından merak edilmektedir. Karayolu uzunluğu 407 km olan iki kent arası yolculuklar özel araçlar ile yaklaşık 5 saat sürerken otobüsle 6,5 saat sürmektedir. Kuş uçuşu mesafe 327 km olup Esenboğa Havalimanı kalkışlı bir uçak Samsun Çarşamba havalimanına 1 saatlik uçuşla yolculuğunu tamamlamaktadır. Trafik kodu 55 olan il Orta Karadeniz’in merkezi konumundadır. Dağlık araziler ile kaplı olması ile bilinen Karadeniz bölgesinin en düz araziye sahip alanlarına sahiptir.

Doğusunda Ordu, batısında Sinop, kuzeyinde Karadeniz, güneyinde ise Çorum, Amasya ve Tokat ile komşudur. Alaçam, Yakakent, Bafra, 19 Mayıs, Atakum, İlkadım, Canik, Tekkeköy, Çarşamba, Terme, Salıpazarı, Ayvacık, Asarcık, Kavak, Ladik, Havza ve Vezirköprü olmak üzere on yedi ilçeye sahiptir. Türkiye topraklarının % 1,1’ini bünyesinde barındıran il tarihi ve doğal güzellikleri ile adından sıkça söz ettiriyor. Atatürk 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak basarak kurtuluş mücadelesini başlatması nedeni ile tarihi olaya tanıklık eden ilçeye 19 Mayıs adı verilmiştir. Zengin tarihe ve kültüre sahip kentte bulunan arkeoloji ve etnografya müzelerinin yanı sıra Gazi müzesi ve Bandırma vapuru da gezi planlarına dahil edilmelidir.

Samsun büyük camii, Göğceli camii, Gökgöl camii, Fazıl Ahmet Paşa medresesi, Sivrikese camii ve Mater Dolorosa Katolik kilisesi başlıca tarihi yapılardır. Amisos tepesi, Dündar tepe höyüğü, Lerdüge tümülüsleri ve İkiz tepe höyüğü ören yerlerinin başında gelir. Ladik gölü, Kabaceviz şelaleleri, Kızılırmak kuş cenneti deltası, Tekkeköy mağaraları, Hamam ayağı kaplıcası, doğal hali bozulup yıpranmamış olan Geyikkoşan sahili, Akdağ kayak merkezi ve Akalan şelaleleri görülmesi gereken doğal yerlerdendir. Oymaağaç kebabı, Samsun pidesi, mısır çorbası, kaz pilavı, katık böreği, memecik, kaz asması, lahana sarma, keşkek, tirit,palamut dolması, bal kaymak dondurması, dabusun, lobiya, işkefe tatlısı, makaktu,zagi yani, etli yufka, fırın kebabı, haluçka, katıklı ekmek ve katık sündürmesi yöresel yemeklerin başlıcalarıdır.