PTT Pul Müzesi Ayrıntılı Adres Bilgisi

Ankara şehrinin pek çok gezilip görülecek önemli yerleri bulunmakta olup bunlardan biri de PTT Pul Müzesi diye geçmektedir ve burasının ayrıntılı olacak şekilde adres bilgisi bulmak için internet ortamlarından yardım almak mümkündür. PTT Pul Müzesi ayrıntılı adres bilgisi için edinilen bilgiler şöyle: Anafartalar Mahallesi, Atatürk Bulvarı, Numara: 13, Ulus Semi, Ankara. Ulus’a doğru giden bütün toplu ulaşım vasıtalarıyla buraya gelebilmek mümkündür. Adres bilgilerinden sonra PTT Pul Müzesi hakkında genel birtakım özelliklerini saymak gerekmektedir.

Müze, Dünya genelinde bir kültürel merkez olması durumundaki tüm özelliklerini taşımaktadır. Çağdaş müzecilik anlayışıyla tasarlanmış olan binada dünya pulları, Osmanlı Devletinde kullanılmış olanlar, Anadolu Hükümetlerinin kullandıkları, Türkiye Cumhuriyeti’nin pulları ve saydıklarımızın haricinde yedi farklı tema oluşturulmuş pullar da gelen misafirlere sergilenmektedir. Öte yandan tarihi olarak önem arz eden geçmişten bugüne gelen Posta, Milli Mücadele Döneminde PTT ve nostaljik PTT bölümlerini de bu mekanda gezmek mümkün olmaktadır. Buraya yapılan ziyaretlerden para alınmamakta ve resmi ile dini bayramlar haricinde haftanın tüm günlerinde 09.00 ile 17.00 saatleri arasında gezilebilmektedir.

Müze binasının geçmişine ve binanın gelişimine şöyle bir bakarsak; Emlak ile Eytam Bankası, tarihi bir banka olup Atatürk’ün emriyle 1926 yılında kurulmuştu. Bu bankanın binası PTT tarafından bir düzenlemeden geçmiş ve bahsi geçen müzeye dönüştürülmüştür. Açılış ise 2013 senesinde gerçekleşmiştir. Yapıyı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise, binlerce orijinal parçadan oluşmuş olan ülke koleksiyonu ile 1500 adedinde bulunan dünya çapındaki çeşitleri içinde barındırması benzerlerinden farklı kılmaktadır. Bunların yanı sıra mekanın içerisinde çocukların oyun oynayacağı ekranların olmasının yanında çeşitli uygulamalar için atölye, sergi bölümü ve konukların soluklanması için bulunan bir kafe ve farklı farklı pul çeşitlerin satın alınabileceği bir satış alanı da vardır.

Konukların gezi yolu devamlılık arz ettiği kadar gelenlerin sıkılmayacakları şekilde tasarlanmış olup misafirlerin konforu öncelik alınmaktadır. Burada sergilenen koleksiyonlardan hepsine dijital arşiv sisteminin katkılarıyla herhangi bir noktadan ulaşım sağlamak mümkün olabiliyor. Tarihe Dokunan Koleksiyonlar söylemiyle de kastedilen, dokunmatik ekranlardan bunların görüntülenebilmesidir.