Pirinç Han Antikacılar Çarşısı

17 yüzyılda kervanların konaklamış olduğu Pirinç Han 17 yüzyılda sapasağlam durmakta ve uzun yıllar boyunca antikacılar ev sahipliği yapmaktadır. Konaklar şeklinde yapılması ile bilinen Pirinç Han antikacılar Çarşısı Ankara’ya gelen kişilerin ziyaret etmesi gereken önemli yerlerden olmaktadır. Antika merakı olan ziyaretçiler sık sık Pirinç Han Antikacılar Çarşısını ziyaret etmek de çok nadir parçaları bu çarşıda bularak satın almaktadırlar. İçerisinde birden fazla antika dükkânı bulunmakta bu dükkânlarda takılardan projektörleri ışıldaklardan kameralara kameralardan eski fotoğraf makinaları ne kadar birçok aleti bulabilmek mümkündür. Pirinç Han antikacılar Çarşısı’nda hiçbir yerde bulunamayacak nadide parçalar bulmak mümkündür. Takı meraklısı olan bayanlar burada ilginç ve eşsiz parçaları rahatlık ile bulabilirler.

Pirinç Han Antikacılar Çarşısı Altındağ’da bulunmakta Altındağ’da bulunan Pirinç Sokağı’nda ismini almaktadır. Antikacılar Çarşısı Ulus gibi ulaşım kolay olan bir mekânda bulunması sebebiyle ulaşılır bir yer almaktadır. Ankara’nın her yerinden Ulus’a tek bir vasıta kullanarak gelmek mümkündür. Pirinç Han antikacılar Çarşısı ne gelerek bir şeyler yiyip içmek isteyen kişiler hanın orta yerde çay ve el işi gözleme yapan kafeleri bulabilirler. Ankara Kalesi’nin surlarının alt kısmında bulunan Pirinç Han koyun pazarının olduğu yerde bulunmaktadır. Bu hal araştırmacılar tarafından Ankara ilinin ilk ahşap yapıdaki anı olarak nitelendirilmektedir. Bu ahşap han 3 kat şeklinde inşa edilmiştir. İstiklal Savaşı başladıktan sonra 1921 yılında ön karakol olarak kullanılmıştır.

Pirinç Han antikacılar Çarşısı Müfreze Komutanlığı ismi ile 1942 yılına kadar hizmette kalmaya devam etmiştir. Antikacılar Çarşısı olarak 1942 yılında görev almaya başlamıştır ve yöre halkına barınma konaklama imkânı sağlamıştır. Pirinç Han Ahmet Ferhan Cebeci tarafından 1985 yılında restore edilerek yenilenmiştir. Bu hal Koç Müzesi’nin yanı başında bulunmaktadır. Eski zamanlarda Kalede festivaller düzenlenirdi bu festivaller sırasında bu handa nostaljik gramofon dinletileri olurdu. Ankara’ya gelenleri ve eski eşyaları olan kişileri gezmek yerine gidebilecekleri en iyi mekânlar Giden Birisi Pirinç Han Antikacılar Çarşısı’dır. Ankara’nın eski yapısını da yansıtan Pirinç Han oturup kahvenizi yudumlarken antikacılar ile sohbet edebileceğiniz yerler arasındadır.