Pembe Köşk İsmet İnönü Evi

Pembe köşk olarak tanınan İsmet İnönü’nün yaklaşık olarak 48 yılını geçirmiş olduğu evi Ankara’nın en eski yapılı evlerinden biridir. İsmet İnönü 1925 yılından 1973 yılına kadar pembe Köşk’te yaşamıştır. Bu köşk Atatürk’ün başkanlığında bulunduğu toplantılara devrim çalışmalarına ev sahipliği yapmış bir köşktür. 1927 yılında Ankara’nın ilk balosu İsmet İnönü’nün pembe köşkün de verilmiştir. Birçok İlke ev sahipliği yapan Pembe Köşk bahçesinde ilk konserler, ilk ilmi olarak yapılan toplantılar, ilk sergiler, ilk bilardo ve satranç oyunları, ilk ata binme, atlama yarışmaları düzenlenmiştir. Ankara’nın iklimine uygun olan çiçek ve ağaçların yetiştirilme deneyleri Pembe Köşk bahçesinde yapılmıştır. Eklerin bu bahçede olmasının sebebi İsmet İnönü’nün özel meraklarıdır.

Okumaya meraklı olan İsmet İnönü pembe köfte 8 bine yakın kitap bunlar bir kütüphane oluşturmuştur. Pembe Köşk Çağdaş aile yaşamına görüldü önce mekânlarda birisi olmak da İsmet İnönü’nün eşi Mevhibe Hanım ilk olarak Latin alfabesini burada kullanmıştır. İsmet İnönü’nün eşinin kadın haklarını savunmaya başladığı ilk mekân yine Pembe Köşk’tür. Pembe Köşk yemek odası en dikkat çeken yerlerden biri olması ve yapımında Atatürk’ün emeğinin geçtiği yerlerden biri olması ile önem kazanmaktadır. Atatürk İsmet İnönü evi olan pembe köşke arkadaşları ile birlikte gider burada özel toplantılar gerçekleştirir, yemek davetleri verirdi.

Pembe Köşk açılış tarihleri ve açılış süreli İnönü Vakfı tarafından belirlenmekte olan bir kurumdur. Pembe Köşk Yılda iki kez ücretsiz olarak ziyaretçilerin ziyaretine açık tutulmaktadır. Yılda iki kez olan bu tarihler 23 Nisan’ı içine almış olan yaklaşık 1 aylık süre ve 29 Ekim’e içine almış olan yaklaşık 1 aylık süredir. Pembe Köşk Şehit Ersan Caddesi Numara 14 Çankaya Ankara’da bulunmaktadır. Pembe Köşk ile ilgili sormak istediğiniz bir soru olur ise inonuvakfi@İsmetinonu.org.tr adresi ile yazışma yaparak bilgi alabilme imkanı bulabilmektesiniz. Köşk için bilgi alabileceğiniz telefon numarası ise 0312 428 18 41 olmaktadır. Ankara’da Pembe Köşk ziyaret etmek isteyen kişiler Atatürk’ün de bu evde sık sık konuk olduğunu bilerek ziyaret etmeli ve eski tarihi yapısını da dikkate alarak gezinti yapmalıdır.