Mehmet Akif Ersoy Evi Ankara

Mehmet Akif in Ankara nın Altındağ ilçesinde bulunan Kurtuluş Savaşı yıllarında ikamet ettiği, başta İstiklal Marşı olmak üzere pek çok şiirini yazdığı ev, günümüzde müzeye dönüştürülmüştür, ünlü şairin anısını her daim yaşatmak için kurulan müze, Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampüsü sınırları dahilinde bulunmaktadır. Yapı ilk olarak Taceddin Dergahı olarak kullanılmış olsa da, Taceddin Şeyhi tarafından savaş zamanında Mehmet Akif Ersoy’a tahsis edilmiştir. 30 Ekim 1949 tarihinde şehir meclisi kararı ile Mehmet Akif Ersoy Evi ismini alıp müzeye dönüştürülen ev zaman içerisinde bakımsız kalarak harap olmuştur.1982 senesinde Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Doğramacı, binanın eski durumuna uygun bir şekilde restorasyonunu sağlamış ve yapıyı 27 Aralık 1984’te yapılan bir törenle tekrardan ziyaretçilere açmıştır.

Neler Var?

Mehmet Akif Ersoy müzesinde şaire ait, tesbih, cep saati, gözlük, tüfek ve yüzünün kalıbı sergilenmektedir. Ayrıca müzenin tam karşısında 2003 senesinde inşa edilen Mehmet Akif Ersoy büstüyle birlikte İstiklal Marşının ilk iki mısrasının yazılı olduğu bir kitabe bulunmaktadır. Bakımsızlık sebebiyle zaman içerisinde eskiyen yapının tekrardan onarılması için Üniversite Rektörlüğünün öncülüğünde, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı ve bazı özel kişilerin katkılarıyla bir fon oluşturulup yapının masrafları bu fonla karşılanmıştır.

Giriş ücreti

Yüksek avlu duvarlarla çevrili olan binaya küçük avlu kapısından girilmektedir. Bahçenin ortasında bulunan bina iki katlı ve ahşaptır. Üst kata çıkan ahşap merdiven korkuluğu boyunca Mehmet Akif’e ait fotoğraflar bulunmaktadır. Üst katta toplantı ve dinlenme odası bulunmaktadır. Yapının en gösterişli bölümü olan toplantı odasının tavanı, ortada kalem işleriyle süslü olup altıgen bir göbek bulunan klasik Ankara tavanıdır. Hafta sonu ve resmi tatiller dışında müze saat 10.00-12.00 ve 14.00-16.00 arasında ziyarete açıktır ve müzeye giriş ücretsizdir. Hamamönünün üst bölgesinde bulunan müzeye Ankaray kullanılarak ulaşılabilmektedir. Kurtuluş metro istasyonunda indikten sonra Hamamönüne doğru hafif rampa çıkılarak müzeye ulaşılabilir ayrıca bu esnada Hamamönünde restore edilen diğer hoş binalar da görülüp hoş bir yolculuk yapılabilir.