Kocatepe Camii tanıtımı ve açık adresi

Mimarlarıyla dikkat çeken Kocatepe semtinde bulunan 1967 yılında temeli atılan Kocatepe Camii 4500 metre karelik bir alan üzerinde inşaat edilmeye başlanılmasıyla, mimari özelliği ile Mimar Sinan tarzını anımsatarak 4 fil ayağını oluşturan merkezi kubbe ile 4 yarım kubbe şeklinde yapılmıştır. Yapımı uzun süren cami 1987 yılında hizmete açılmış, iç mimari de Osmanlı örnekleri görülse de modern sanatın izlerinin yanı sıra mihrap, kapılar, minber ve mermer üzerinde bulunan çini süslemeleri ayrı bir hava katmakla, Cami içerisinde ince işçilik yapılara çini, mermer, altın varak ve özel boylar süslemeler göze çarpmaktadır. Ahşap tarzda yapılan ana girişin yanı sıra dört ayrı giriş daha bulunan camide, ana giriş kapısının önünde revaklı büyük bir alan bulunmaktadır.

4 ayrı minaresi bulunan camide şerefelere hem merdiven hem de asansörle çıkma şansı bulunduğu gibi minarelerin yaklaşık uzunluğu 88 metre ölçülmüş, kubbeler üzerinde kurşun kaplaması bulunmaktadır. Camii içerisinde bulunan 7.5 tonluk top şeklindeki avize en dikkat çeken yönlerinden bir tanesi olup, bu avize ile birlikte 36 tane daha avize ile aydınlatması sağlanan camide, büyük avizenin Hz. Muhammed’i temsil ettiği, köşelerde bulunan 4 avizenin 4 halifeyi, kalan 32 avizenin ise İslam’ın 32 farzını temsil ettiği belirtilmektedir. Yaklaşık 7.500 kişi aynı anda namaz kıldığı gibi, diğer camilerde olduğu çevresinde alışveriş merkezlerinin yanı sıra kütüphane ve otopark bulunmaktadır. Hüsrev TAYLA ve M.Fatin ULUENGİN tarafından tasarlanan camii daha önceden Vedat DALOKAY tarafından tasarlanmış ancak kabul modern olduğu gerekçesi ile kabul edilmemiştir.

Kültür Mahallesi Doktor Mediha ELDEM Sokak No:67 Kocatepe – Çankaya adresinde bulunan Kocatepe Camii’ne ulaşmak isteyenler Ankara Kızılay meydanına geldiğinizde 3 km yani yürüme mesafesi ile 20 – 25 dakika içerisinde camiye ulaşabildiğiniz gibi taksi ile ortalama 15 TL ile 20 TL arasında gidebilirsiniz. Kızılay meydanında değilseniz, metro ile, Otobüs terminalinde iseniz 339-3 ve 383 nolu otobüslerle yaklaşık 50 dakika, ayrıca Ankara’nın ilçelerinden 297 – 3, 357, 114- 3 ve 521-3 nolu otobüslerle gitme imkanınız bulunmaktadır.