Kızılay Meydanı

Ankara merkezinde en ünlü meydanı olarak bilinen Kızılay Meydanı, aynı zamanda Türkiye deki en meşhur meydanlar arasında da yer almaktadır, önceki yıllarda Kızılay Genel Merkezinin burada olmasından dolayı, meydan adını bu merkezden almaktadır. Günümüzde Kızılay Genel Merkezi burada değildir fakat meydanın adı değiştirilmemiş, aynı isimle devam etmektedir.

Ankara’nın önemli noktalarından olan GMK Bulvarı, Tandoğan, Maltepe, Ziya Gökalp Caddesi, Ulus Sıhhıye ile yakın mesafede bulunan Kızılay Meydanına otobüs, dolmuş ve metro ile ulaşım sağlanmaktadır. Birçok güzergah hattının son durağı olmasından dolayı Ankara’da tüm yollar Kızılay’dan geçer, denilebilmektedir. Meydanda bulunan metro, otobüs ve dolmuşlar ile şehrin her yerine rahat ulaşım sağlanmaktadır.

Siyasetin kalbinin attığı yer olarak bilinen Ankara’da birçok önemli bina yer almaktadır. Bunların arasında yer alan Türkiye Büyük Millet Meclisi, Bakanlıklar, Cumhurbaşkanlığı, Anıtkabir gibi sadece Ankara için değil, Türkiye için büyük önem taşıyan yapılara da Kızılay Meydanı, yakın mesafededir. Yılın her günü, her yoğun olan meydanda çok sayıda iş merkezi, alışveriş merkezi, mağaza bulunmaktadır.

Ankara’ya gelen turistlerin yollarının mutlaka düştüğü Kızılay Meydanı, gezginlerin anılarında hep yaşayan ve dünyanın kalabalık meydanlarından biri olarak anılmaktadır. Kızılay Meydanı’nın en meşhur yerleri Güvenpark ve Atatürk Anıtı’dır. Adeta Ankara Kızılay Meydanının simgesi haline gelen bu ikiliden Kızılay Meydanı tanıtımı esnasında bahsetmeden geçmek mümkün değildir.

kizilaymeydani.jpg (880×440)

Kızılay Meydanı Mekanları

Türkiye’nin başkenti Ankara’nın en önemli, en kalabalık, en hareketli meydanı Kızılay Meydanı, Ziya Gökalp Caddesi, Gazi Mustafa Kemal Paşa Bulvarı (GMK), Atatürk Bulvarı yollarının kesişmesinden oluşmaktadır. Bu meydanda Türkiye için önemli kararların alındığı birçok siyasi yapının bulunduğu gibi aynı zamanda turistlerin ilgisini çekecek birçok yer de yer almaktadır.

Kızılay Meydanında çok sayıda alışveriş merkezi ve iş hanı bulunmaktadır. Ankara’dan hatıralık almak vb. alışverişlerini yapmak isteyen turistlerin mutlaka uğraması ve gezmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Aynı zamanda uygun fiyatlı alışverişin Ankara’daki adreslerinden olan metro altı çarşısı da gezginler tarafından büyük ilgi görmektedir. Bunun yanı sıra birçok kafe, restoran ve bar burada yer almaktadır. Gündüz saatlerinde oldukça hareketli ve kabalık olan Kızılay Meydanı, yer alan bu bar ve kafeler nedeniyle gece hayatında da oldukça renklidir.

Hem Metro hem Ankaray istasyonunun yer aldığı Kızılay’da hızlı ulaşım sağlanmaktadır. Turistlerin uğrak yeri ve mutlaka gezilmesi gereken Ankara turistik yerleri arasında yer alan Anıtkabir’e bu meydandan kolay ve hızlı ulaşım bulunmaktadır. Ulaşım sağlanması için gerek toplu taşıma gerekse kendi şahsi araçlarıyla geçmek zorunda olunan Meydan’da birçok turist vakit geçirip en ünlü iş hanı ve alışveriş merkezlerinden biri olan YKM de vakit geçirmektedir. Güvenparkta hem Ankara simidini tadıp hem de çay keyfi yapma fırsatı bulan turistler burada bulunan Atatürk Anıtı’nın önünde de fotoğraf çektirmektedir.