Kıbrıs uçuş saati ve uçuş zamanları

Havayolu ile Kıbrıs yolculuk yapmak isteyenlerin varış noktası Başkent Lefkoşa ya 23 kilometre uzaklıkta bulunan Ercan Havalimanına uçuş saatleri ve zamanları mevsime göre değişiklikler gösterir. Türkiye’den sefer düzenleyen Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Sunexpress, Pegasus ve Atlas Jet havayolu şirketlerinin uçaklarıyla birçok ilden aktarmalı seferler bulunmakla birlikte İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Hatay ve Antalya’dan Ercan Havalimanına düzenli olarak uçuşlar yapılmaktadır. İngiltere ve Avrupa’nın diğer ülkelerinden de düzenli charter seferlerinin yapıldığı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bu uçuşların sayısı yaz aylarında haftada 60’ın üzerine çıkmaktadır. Kış aylarında aktarmalı seferlerin daha yoğun yaşandığı Kıbrıs uçuşlarında direkt seferler yaz aylarında daha yoğun bir şekilde yapılmaktadır.

Adana’dan Pegasus ve Atlas Jet’le 45 dakika süren direk uçuşların yanında Anadolu Jet ve Türk Hava Yollarının aktarmalı seferleriyle yolculuk yapılabilmektedir. Hatay’dan Anadolu Jet’le aktarmalı, Pegasusla direkt ve aktarmalı uçuşlar bulunmakla birlikte direkt uçuşlar yaklaşık 50 dakika sürmektedir. Pegasus ve Anadolu Jetle direkt uçuşların düzenlendiği Ankara Lefkoşa arasında yine Anadolu Jet ve Türk Hava Yollarıyla aktarmalı seferler yapılıyor. Pegasus’la direkt uçuşların yapıldığı Antalya’dan Anadolu Jet, Türk Hava Yolları, Atlas Jet ve yine Pegasus’la aktarmalı uçuşlar yapılmaktadır. İstanbul’dan Kıbrıs’a tüm havayolu şirketleri direkt seferler düzenlemektedir. Atlas Jet ve Pegasus İzmir’den direk uçuş yaparken diğer firmalar ile birlikte aktarmalı seferler de düzenlemektedirler.

06:30 ile 00:50 saatleri arası sefer düzenlenen Kıbrıs-Türkiye uçuşlarında, günümüzde Türkiye’de kış saati uygulamasına geçilmediğinden ve Kıbrıs’ta da kış saati uygulaması yapıldığından, örneğin Ankara Esenboğa Havalimanından kalkış saati 19:45 olan bir uçağın 1 saat 15 dakika sürmesi gereken yolculuğunda Lefkoşa Ercan Havalimanına iniş saati 20:00 olduğundan sistemlerde ve bilet almak için girilen internet sitelerinde yolculuk süresi 15 dakika olarak görülebilmektedir. Bu durum özellikle aktarmalı yolculuk yapacak yolcularda aktarma esnasında 1 saat fazladan bekledikleri hissi uyardığından bu yolcularda huzursuzluğa neden olabilmektedir. Aynı saat diliminde bulunmasına rağmen Türkiye ile Kıbrıs arasında kış