Kayıp bagaj servisi numaraları nedir

Uçak yolculuğunuzun sonunda bagajlarınızın eksik ya da hasarlı olarak çıkması gibi istenmeyen durumlar karşısında bilgi almak, bu eşyalarınıza ulaşmak amacıyla kayıp eşya servisini aramanız gerekiyor. Kayıp eşya servisi hizmetinden yararlanmak için yapılacak ilk müracaat yeri olarak, tercih edilen havayolu şirketine ya da söz konusu havayolu şirketinin yer hizmet sağlayıcısı olan firmaya kimlik, bagaj bilgileri ve uçuş bilgileri ile yapılması gerekmektedir.  Terminal içinde farklı firmalara ait 7 gün 24 saat hizmet veren birden fazla kayıp eşya ofisi bulunur. Havaş, Çelebi, Pegasus ve Türk Hava Yolları gibi firmalara ait olan kayıp bagaj servislerinden Havaş ve Çelebi kayıp eşya ofisleri yabancı havayolu şirketlerinin yolcularına hizmet vermektedir.

Havayolu şirketleri yolculuk sonunda eşyalarının kaybolduğu tespit edilen yolcularına ya kendi kayıp eşya bürolarında ya da hizmet aldıkları yer hizmetleri sağlayıcısı bir firmanın ofisi vasıtasıyla hizmet vermektedir. Her bir kayıp eşya ofisinin kendine ait bir irtibat telefonu ve hizmet sunduğu alana göre iç hatlar ya da dış hatlar dahili numarası bulunmaktadır. Kayıp eşya ofislerine müracaat edildiğinde gerekli raporlar düzenlenmektedir. Kaybolan eşya ile ilgili doğru bilgiler verildiğinde bütün havayolu ve yer hizmetleri firmalarının ortak kullanımında bulunan kayıp bagaj sistemi aracılığıyla kayıp bagajın nerede kaldığı tespit edilmektedir. Kayıp bagaj aramada süre iç hatlarda 1 ay, dış hatlarda ise 3 ay kadar sürebilmektedir.

Havalimanlarına iniş yapan uçakların inen yolcuları bagajlarına ulaşabilmek için havalimanlarının iç ve dış hatlar terminallerinin gelen yolcu bölümlerinde bagaj bantları bulunmaktadır. Bazen bu bantlardan yolcuların bagajları hasarlı, eksik veya yırtık bir şekilde çıkabilir. Bazen de uçaktan geç inen veya yolcu yoğunluğunun çok fazla olmasından kaynaklanan gecikmeler gibi çeşitli nedenlerle bagaj bantlarının bulunduğu bölüme geç gelmek zorunda kalınabilir. O anda sizden önce gelen ve bagajı sizinle aynı özelliklerde olan başka bir yolcunun sizin bagajınızı alıp gitmesi ve size de onun bagajının kalması sorunuyla karşılaşırsınız. Eğer bu ve bunun gibi durumlarla karşılaşırsanız kayıp bagaj servislerine müracaat edebilir ve karşılaşanlara da yol gösterebilirsiniz.