İzmir Adanan Menderes Havalimanı

İzmir ülkenin önde gelen popüler şehirleri arasında bulunduğundan yılda iç ve dış hatlarda ortalama 30 milyon turistin akınına uğramaktadır ve tatil beldeleri ile Türkiye için turizm cenneti olarak nitelendirilmektedir. İzmir’e Türkiye içinden ya da farklı ülkelerden giriş yapmak isteyen turistler Adnan Menderes Havalimanı inişli uçuş seferleri dahilinde varışlarını gerçekleştirebilmektedir. Gelişmiş bir havalimanı olan Adnan Menderes iç ve dış hatlarda tüm yolcuların ihtiyaçlarını giderebilecek donanıma sahip olmaktadır. 1987 yılından itibaren hizmete girmiş olan havalimanı toplamda 310.978 metrekare büyüklüğündedir. Yolcu giriş çıkışları her yıl artan tirajları ile hizmet kalitesinin de artmasına neden olmaktadır. Popüler olan havalimanları arasındaki İzmir Adnan Menderes Havalimanı maksimum kalitedeki hizmetleri ile bölgenin kalkınmasında ciddi destekler sunmaktadır.

Adnan Menderes İç Hatlar, Dış Hatlar ve Genel Havacılık Terminali olmak üzere 3 farklı ulaşım noktasında sahiptir. İç hatlarda yılda ortalama 20 milyon kişinin ulaşımı sağlanmaktadır. Ortalama 64 milyon karelik alana sahip olan iç hatların metrekarelere ayrılan birçok farklı hizmet yeri bulunmaktadır. Terminal içerisinde kafe ve restoranlar, duty free mağazaları, geliş ve gidiş salonları, araba kiralama ofisleri, VIP-CIP salonları gibi yerler bulunmaktadır. Yolcuların transit geçişlerinde havalimanının dışına çıkmamaları için konaklamaların gerçekleşmesi için havalimanı oteli de alan içerisinde bulunmaktadır. Yanı sıra otopark ve bisiklet sahaları da iç hatlar terminalinde bulunan ayrıcalıklar arasında yer almaktadır.

Havalimanının dış hatlar terminali 9 Eylül 206 yılında hizmete açılarak halkın ulaşım hizmetleri için kullanılmaya başlanmıştır. Toplamda 107.700 metrekare olan alanların 33.650 metre karesi oturma alanı olarak kullanılmaktadır. Dış hatlar üzerinden yılda yaklaşık 10 milyon kişinin çıkış yaptığı bilinmektedir. Adnan Menderes Dış Hatlar Terminali’nde check-in kontuarı, pasaport kontuarı, mescitler, bebek bakım odaları, PTT merkezleri ve danışma ofisleri gibi alanlar yer almaktadır. Sağlık hizmeti sunan alanlar, kafeler ve restoranlar, hediyelik eşya mağazaları, VIP ve CIP salonları da alanda yer almaktadır. Yanı sıra tüm terminallerde lounge hizmetlerinin sunulduğu dinlenme alanları bulunmaktadır. Genel Havacılık Terminali’nde ise seyahat gerçekleştiren hava taksiler ya da iş jetleri yer almaktadır.