İstanbul Ankara Arası uçuş zaman dilimleri

İki büyük şehrimiz İstanbul ile Ankara arasında yılın tüm günlerinde Ankara Esenboğa Havalimanından İstanbul Atatürk Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına karşılıklı seferler yapılmaktadır. Türkiye’nin en çok ve en sık uçuş seferlerinin düzenlendiği bu güzergahta ortalama uçuş süresi 55 dakika, uçuş mesafesi ise 344 km’dir. Tek yönde haftalık ortalama 380 uçuş yapılmakta olan Ankara İstanbul arasında Pegasus, Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet firmaları tarafından seferler düzenlenmektedir. Ankara’dan yurtdışına uçakla seyahat yapmak isteyenler aktarma yapmak amacıyla çoğunlukla bu hattı kullanmaktadırlar. İstanbul Ankara arasında aktarmalı seferlere ihtiyaç duyulmadığından bu hatta yolculuk yapmak isteyen yolcular havaalanlarında çok zaman harcamamakta ve havalimanlarında gereksiz bir yoğunluğun önüne geçilmiş olmaktadır.

Uçuşu bulunan tüm firmalar İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından Ankara Esenboğa Havalimanına sefer düzenlerken, sadece Türk Hava Yolları İstanbul Atatürk Havalimanından Ankara’ya sefer düzenlemektedir. Türk Hava Yolları tarafından İstanbul Ankara hafta içi günlük yaklaşık 25 sefer düzenlenirken hafta sonu bu sayı 30’u bulmaktadır. Anadolu Jet hafta içi 7 sefer düzenlerken hafta sonu bu sayı 9’u bulmaktadır. Pegasus’ta ise hafta sonu sefer sayısı 7 ila 9 arasında kalırken hafta içi diğer firmaların tersine sefer sayısı artırılmakta ve 12 sefer düzenlenmektedir. Bu seferler adetleri standart zaman dilimlerinde geçerli olmakta ve okul tatili, resmi ve dini bayramlar ile diğer resmi tatil zamanlarına rastlayan tarihlerde artırılmaktadır.

Haftanın her günü 05:20 ile 23:50 saatleri arasında seferlerin düzenlendiği İstanbul Ankara arası hafta içi uçuşlarda hafta sonu uçuşlara göre daha uygun fiyatlara bilet bulmak mümkün olmaktadır. Özellikle kış aylarında en geç bir gün sonraya ucuz bilet bulunabilirken yaz aylarında daha uzun bir zamana ihtiyaç duyulabilir. Yolculuk yapılacak tarih ne kadar ileri bir tarih olursa bilet fiyatı da o kadar düşmektedir. Resmi ve dini bayramların yanında diğer resmi tatiller ve okulların tatil olduğu zaman dilimlerinde ucuz bilet bulmak diğer zaman dilimlerine nispeten daha zor olmaktadır. O nedenle böyle dönemlerde yolculuğunu ucuza getirmek isteyen yolcuların biletlerini çok önceden almaları daha faydalı olabilir.