Iğdır Ankara Arası Kaç Saat Sürer

Iğdır ile Ankara arası karayolu yolculuğunda 1173 km iken uçuş mesafesi 950 km olmakla beraber Iğdır Ankara arası kaç saat süreceği iseşehirler arasındaki mesafeden yola çıkılarak hesaplanmakta olup karayolu üzerinden ortalama hız ile yolculuk süresi 13 saat 50 dakika olurken havayolu ile yolculuk süresi 1 saat 45 dakika sürer. Iğdır Ankara uçak bileti için internet sayfalarında uçak bileti ara olarak aratılarak iller arası mesafe ve kaç saat sürer öğrenilerek, uygun fiyatlı biletlere ulaşılabilir.

Iğdır kuzey ve kuzeydoğu sınırında Aras Nehri ve Türkiye- Ermenistan sınırı bulunur. Güneydoğusunda Türkiye-İran sınırı vardır. Iğdır, Aras Nehri havzası içerisinde yer alan bir il olmakla beraber ilin içerisinde Gaziler Çayı, Aşağı Karasu, Orta Karasu çayları, Buruksu Çayı yer almaktadır. Geniş bir alana sahip olan Tuzluca çevresindeki bazaldik ve kahverengi toprak ovanın alüvyon bakımından zengin topraklardır. Iğdır ‘da Karakale Ören Harabesi, Meteor Çukuru, Selçuklu Kervansarayı, Tuzluca Tuz Mağaraları, Ahura Harabeleri, Şehir Türkler Anıtı Müzesi, Koç Başlı Mezarlar bulunmaktadır.

Iğdır, Ağrı Dağı ile görülmesi gereken iller arasında yer almaktadır. Türkiye’nin doğusunda yer alan şehir, platoları ve dağlık alanları bakımından zengindir. Iğdır ovasının pamuk ve meyce yetiştiriciliğine elverişli yapısı nedeniyle tarımsal faaliyetler yoğundur. Ağrı Dağı bir bölümü Iğdır sınırlarında bulunmakla beraber dağ hakkında çeşitli efsaneler bulunmaktadır. Efsanelerden Nuh’un gemisi ise en bilinenidir. Dağ hakkındaki diğer bir efsane ise dağın zulüm ve kötülüklere karşı tepkisi olarak öfkelenmesi ile ilgilidir.

Iğdır camileri, kümbetleri, mezarları, kaleleri, hamamları, hanları, köprüleri ve anıtları bakımından görülmesi gereken şehirlerden biri olarak sakin trafiği sayesinde şehir içi ulaşımının kolay olduğu bir ildir. Iğdır havalimanı 2012 yılında açılmış olup iç hat uçuş hizmeti verir. Her gün Iğdır ilinden Ankara ve İstanbul’a uçuş bulunmaktadır. İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçe havalimanına uçuş hizmeti vardır. Karayolu ulaşımı ise şehirler arası ve şehir içi olarak sağlanır. Erzurum ve Kars’tan gelen taşıt Iğdır merkeze tek bir istikametle ulaşabilir.