Havalimanına kargo hizmeti geldi mi

Havalimanlarından yurtdışına kargo gönderebilmek için öncelikle bu hizmeti veren firmalarla irtibat kurulması ve gereken şartların öğrenilmesi gerekmektedir. Bu şartların sağlanması durumunda kargolar havalimanından uçakla yurtdışına rahatlıkla gönderilebilmektedir. Yurtdışına kargo göndermek için yapılması gereken hususların başında gümrük ile ilgili evrakların halledilmesi, uçakla taşınabilmeye uygun paketlemenin yapılması, konşimento kesimi ücretlendirilmesi gibi şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartları sağlamak için IATA yani uluslararası hava taşımacılığı üyesi olan acentelerle bağlantıya geçmek yeterli olacaktır. Bu işlemlerin tamamını bu acenteler, müşterilerinin yerine getirmekte ve kargonun sorunsuz bir şekilde uçağa yüklenerek yurtdışına gönderilmesini sağlamaktadır. Acenteler bu hizmetin karşılığında kargo yollayan kişilerden ücret talep etmekte ve bu ücret kargonun durumu ve gönderileceği ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

Uçaklar uzun mesafeleri çok kısa sürelerde gidebilmesinden dolayı birçok alanda kullanılmakta olup bu alanlar yolculuk, kargo, askeri amaçlarla olabilmektedir. Bu hizmetlerin tamamı için havalimanlarının etkin olarak kullanılması, uçakların buradan hareket ederek amaçlarını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Havalimanlarında son dönemler uygulanmaya başlayan kargo hizmetleri, bu konuda beklentisi olanların beklentilerine cevap vermektedir. Havalimanlarında kargo hizmetleri gelen ve giden kargo olarak iki ayrı sınıfa ayrılmış olup havalimanındaki kargo hizmeti yurtdışını kapsamaktadır. Yurtiçindeki kargo hizmetlerinde uçak kullanılması durumunda kargonun ulaşma süresini hızlandırmayacağı ve maliyetinin yüksek olması sebebiyle tercih edilmemektedir. Yurtiçinde karayolları yapılan kargo taşımacılığının yeterince hızlı olmasından dolayı uçakla kargo hizmeti tercih edilmemektedir.

Havalimanlarından yurtdışından gelen kargoların alınması ise göndermeye nispeten çok daha basit olarak yapılabilmektedir. Havalimanına gelen kargonun alınabilmesi için kargoyu getiren havayoluyla çalışan şirketin olduğu bölüme gidilmesi yeterli olmaktadır. Bu bölümden kargo teslim alınarak havalimanından çıkış yapılabilmektedir. Havalimanlarında verilen kargo hizmeti sayesinde ülkeler arasında kargo taşımacılığı çok kısa sürelerde yapılabilmekte ve bu hizmete ihtiyacı olan kişileri ciddi şekilde rahatlatmaktadır. Böyle bir hizmet olmaması durumunda kargoların gelmesi çok daha uzun sürebilmekte ve insanlar kargolarının gelmesini ya da yerine ulaşmasını daha fazla beklemektedir. Havalimanlarında bu hizmeti veren acenteler bulunmakta olup konuyla ilgili daha fazla bilgi buralardan alınabilmektedir.