Hamamönü Altındağ tanıtımı

Kurtuluş parkının arkasından gidildiğinde Hacettepe Hastanesinin arka kısmına denk düşen bölgede Hamamönü Altındağ İlçesinde bulunan bünyesinde kendisine has evlerin olduğu tarihi bir mekandır. İsmi 1427 senesinde 2.Murad’ın kadı askeri Celalettin Karacabey tarafından bu bölgede inşa ettirilen cami, hamam, at ahırları ve saman deposu olan bir külliyeden gelmektedir. Bu bakımdan Ankara ilindeki eski eserlerden birisi olarak kabul edilmektedir. Restorasyonu 1988 senesinde bitirilen bu güzide yapı, kubbelerinin güzel görünümü ile insanları mest etmektedir. Farklı bir özelliği de kubbelerdeki ışık yansıtan kısımlarının yapı içini de aydınlatmaya yeterli olmamasından dolayı gündüzleri ek bir ışıklandırmaya ihtiyaç olmamasını sağlamaktadır.

Yapının içinde nemlenmeyi önlemek için muhteşem bir hava akımı oluşturulmuştur. Afyon, Elazığ ve Sivrihisar bölgelerinden getirilmiş mermerler tavanını süslemektedir. Ahşap kısımları çok güzel bir işçilik ile işlemiş bulunmaktadır. Yapının alt kısımlarında çok fazla tünel olduğu ve bu tünellerde devridaim yapan sıcak havanın ısıtmayı gerçekleştirdiği bilinmektedir. Yapının da bulunduğu bu semtin en belirgin özelliği dini yapıların ve evlerin farklı bir tarzda olmasıdır. Hacettepe Üniversitesi ile Belediye ortak bir çalışmayla bölgeyi tekrardan restore etmektedir. Bölgede birçok cami, ev, konaklar tekrardan restore edilerek Eskişehir Odunpazarı ve Beypazarı ile Safranbolu tarzı yakalanmıştır. Arnavut kaldırımı taşları ile döşenmiş sokakları ayrı bir güzellik katmaktadır bu tarihi bölgeye.

Üniversite öğrencilerinin kaldığı yurtların burada bulunması ve içerisinde bulunan kafelerde vakit geçirmeleri üniversitenin bu restorasyona katılmasında etkili olmuş, hem Ankaralılara güzel ve tarihi bir mekan kazandırılmakta hem de öğrencilerin tarihi bir atmosferde vakit geçirmeleri sağlanmaktadır. Avrupa Birliği yapılan bu çalışmaları beğenerek Avrupa Seçkin Turist Destinasyonu ödülünü 2011 senesinde bu bölgeye vermiştir. Ödülün bu bölgeye getirdiği en büyük katkı Avrupalı turistlerin bu güzide bölgeden haberlerinin olmasını sağlamasıdır.  Yine Avrupa Turizm Forumu bünyesinde düzenlenen fuarda bu tarihi bölgenin reklamı yapılmaktadır. Sanatçıların da unutulmadığı bölgede tam olarak 22 adet geleneksel Ankara evi restore edilmiş ve yeşil alanlar oluşturulmuş, ışıklandırmaları yapılarak sanatçıların kullanımına verilmiştir. El sanatlarının en güzide çalışmalarını icra eden bu sanatçılar birçok muhteşem eser vermektedirler.