Hacı Bayram Camisine nasıl gidebilirim

Ülkemizin başkenti Ankara’nın en önemli tarihi eserlerinden birisi olan Hacı Bayram Camisi 1427-1428 tarihinde yapıldığı belirlenmiş Bayrami tarikatının kurucusu asıl adı Numan-bin Ahmed olan Hacı Bayram Veli isimli ilim insanının türbesinin bulunduğu Hacı Bayram Camisine nasıl gidebilirim diye düşünmenize gerek yok oldukça kolaydır aslında. İlk olarak Ulus İlçesinde bulunan Ulus Heykeline varmanız, ondan sonrada heykelin önündeki ana caddeden Kızılay’ın tersi istikametinde kısa bir mesafe kat etikten sonra ilk sağa çıkan sokağa girip dümdüz devam etmeniz gerekmekte ve dümdüz devam edilen istikamet sayesinde Hacı Bayram Camiine varılmaktadır.

Hacı Bayram Veli Ankara ve Ankaralılar için önemli olduğu kadar, Türkiye’nin hemen her bölgesinde yaşayan kişiler içinde önemli bir şahsiyet olarak bilinmektedir. 1352 yılında Ankara’da doğmuş olan Hacı Bayram Veli büyük bir ilim insanı ve aynı zamanda mutasavvıf şair olma özelliği taşımaktaydı. İlk medrese eğitimini Karamedrese olarak adlandırılan ve Melike Hatun isimli bir hayırsever tarafından yaptırılan medrese de yapmıştır. Şam ve Hicaz’a gitmiş, orada 3 yıl bulunmuş, Ankara iline geri geldikten sonra da kendi tarikatını kurmuş ve zamanla binlerce müridi olmuş 1429 senesinde de vefat etmiştir. Vefatından sonra adına bu cami yaptırılmıştır.

Hacı Bayram Cami Ankara’nın ulus semtinde, Agustos Tapınağı’nın yanında bulunmaktadır. Döneminin camilerinin bütün karakteristik özelliklerini bünyesinde bulundurmaktadır. Cami uzunlamasına dikdörtgen bir yapıda bulunmakta, güneydoğu duvarında taş kaideli ve kare planlı, iki şerefeli ve silindirik tuğla gövdeli minare vardır. İç mekanı ahşap tavan ile örtülü bulunan caminin tavan ortasındaki altıgen biçimli rozet çiçekli 6 sıra bordürle çevrilmiştir. Caminin iç tarafındaki tavanında bulunan pervazlarda çiçek desenleri vardır ve kadınlar bölümünde de benzer şekilde pervazlar bulunmaktadır. Alt taraf pencereleri demir parmaklı ve dikdörtgen biçiminde, dışı sivri kemerli nişlerle sarılmıştır. Üst taraf pencereleri aşçı şebekeli, sivri kemerli ve vitraylı olup çevresi kalemle yapılmış palmetli bordürler ile düz duvara geçilmektedir. Mihrap alçıdır ve kalıplama sistemi ile yapılmıştır. Ahşaplar üzerindeki boyama nakışları nakış ustası Nakkaş Mustafa tarafından yapılmış ve caminin Hacı Bayram Veli’nin torunlarından Mehmet Baba tarafından tamiratının yapıldığı kayıtlara geçmiştir.