Gürcistan Esenboğa uçak bilet fiyatları

Kuzeydoğu komşumuz Gürcistan ve Başkent Ankara veya bunun tersi yönde uçak yolculuğu yapanların her geçen gün artan sayısı iki nokta arasındaki uçak bileti fiyatlarına da yansımaktadır. Ülkemiz ile Gürcistan arasında bir süre önce yürürlüğe konulan vize anlaşması sonrasında her iki ülkenin vatandaşlarının vize almadan giriş çıkış yapabilmeleri de yolcu trafiğini etkileyen sebeplerdendir. Gerek turistik açıdan gerek de ticari ilişkiler açısından cazip fırsatları değerlendirme imkanı bulunan taraflar açısından imzalanmış olan söz konusu anlaşmanın ardından diğer illerimize olduğu kadar Ankara’ya yolculuk yapanların sayısında da gözle görülür bir artış gerçekleşmektedir. Bununla birlikte Esenboğa Havalimanından Gürcistan’a ve aksi istikamete direk olarak herhangi bir sefer henüz düzenlenmezken mevcut güncel uçuşlar aktarmalı olarak gerçekleştirilmektedir.

Ankara Esenboğa Havalimanından Gürcistan’ın Başkenti Tiflis’te bulunan Tbilisi International Havalimanına Türk Hava Yolları ve Pegasus gibi yerli firmaların yanı sıra Gürcistan firmaları olan Georgian Airways, Air Zena ve diğer ülkelere ait olan Azerbaijan Airlines, Lot Polis Airlines, Aegean Airlines ve Aeroflot hava yolu firmaları da aktarmalı uçuşlar gerçekleştirmektedir. Batum’a ise sadece Türk Hava Yolları yolcu taşımacılığı yapmaktadır. Ekonomik ve cazip fiyatlı biletler bahsi geçen havayolu şirketleri arasında yer alan yerli firmalarımız tarafından satışa sunulmaktadır. Gürcistan’ın havayolu şirketleri olan Georgian Airways ve Air Zena ise Ukrayna’nın başkenti Kiev’de aktarma yaparak uçuşlarını gerçekleştirdiğinden dolayı bilet fiyatları nispeten daha fazla olmaktadır.

Gürcistan ile Esenboğa arasında yolcu taşıyan firmaların her biri kendi ülkesine ait havalimanlarında aktarma yaparak ya da iki aktarmalı olarak uçuş yaptıklarından dolayı yolculuklarda hem varış süresi çok daha uzun olmakta hem de bilet fiyatları yükselmektedir. Tiflis’in yanı sıra Batum’dan da Ankara’ya günlük uçuşlar yapılmaktadır. Sadece Türk Hava Yolları ile ulaşımın mümkün olduğu Batum’a genel olarak 868 TL tutarında bilet ücreti ile yılı yaklaşık her günü yolculuk yapma imkanı bulunabilirken yılbaşı, noel, resmi tatil vb gibi her iki ülkeyi etkileyen özel zaman dilimleri için planlanmış olan yolculuklar için alınacak uçak biletlerinde fiyat artışı görülebilir.