Gölbaşı Mogan Gölünde neler yapılabilir

Biraz rahat nefes almak isteyenlerin uğrak yeri olan Gölbaşı Mogan gölü içerisinde bulunan doğa parkında ailece piknik yapma şansının yanında, çocuk oyun parkları, özürlü çocuklar için oyun alanları ile basketbol, mini futbol sahası ve tenis sevenlerin uğrak yeridir. Ayrıca balık sevenlerin balık tutmak için gittikleri, yaklaşık 226 kuş türü ile kuş merakı olanlarının en çok ziyaret ettiği göl çevresinde bulunan istasyonlu koşu pistleri, koşu ve yaya yollarıyla spor sevenlerin cazibe merkezidir. 3000 kişilik amfi tiyatrosu, Deniz Feneri binası üzerine konulan ışıklar sayesinde gölün muhteşemliğini izleyebileceğiniz seyir tepeleri, 1000 kişilik nikâh solunu, binicilik merkezi ve kayıkhanesi ile Mogan gölünde yapacağınız etkinlik bulunmaktadır.

Ankara’ya 25 Km uzaklıkta Gölbaşı ilçesinde bulunan göl, 2.80 metre derinliğinde, 14 km çevre uzunluğu ile 644.979 metre kare alanda kurulu olan doğal park içerisinde tenis, golf, kaykay, bisiklet kulüplerinin yanı sıra, kumsal yürüyüş yolu, seyir tepesi, kafeteryaları ve oturma bankları ile ziyaretçilerin ilgi odağındadır. Atv turları, doğa yürüyüşü, bisiklet ile gezinti yapmak, göl içerisinde kayıkla gezerek su sporu yapmak isterseniz gideceğiniz yer Gölbaşı – Mogan gölü olmalıdır. Dikkuyrukların, Pasbaş patkaların üreme alanlarından olan gölde en çok Sakarmeke, yeşilbaş, ördek, Elmabaş, Pakta ve Bahri kuş türleri ile Sazan, Kadife Balığı, Turna Balığı ve Gümüş Balığı görülmektedir.

Gölbaşı – Mogan gölünde yapabilecek bu kadar alternatifin içerisinde sabah kahvaltısını yapma şansınız bulunduğu gibi balık tutmaya gittiyseniz ve yakalayamadıysanız mutlaka orada bulunan dinlenme tesislerinden balık yiyerek, seyir tepesinden akşam gün batımını izlemelisiniz. Çok cüzzi bir miktarla karşılığında içeriye girebileceğiniz doğa parkında gönlünüze göre vakit geçirerek her türlü spordan yaralanabildiğiniz gibi, mangal keyfi yaparak açlığınızı giderebilirsiniz. Mogan gölüne EGO’ya ait 177, 108 ve 182 numaralı otobüslerle ulaşım sağlandığı gibi özel araçlarınızla da gidebilmektesiniz. Mogan parkına giriş ücreti olarak 7 TL olarak belirlenmişken, göle karşı yapacağınız kahvaltı da yaklaşık olarak 10 TL ile 15 TL arasında değişmektedir. Sporunu yaparak güzel bir gün geçirmek isteyenlerin vazgeçemediği en güzel yerlerdendir.