Gençlik Parkı bataklıklardan nerelere

Başkentin parklarından olan Gençlik parkı İncesu Deresi’nin taşkın alanında meydana geldiği bataklık alanın ıslah edilmesi, kurutulması ile 270.000 metre kare alanda şehrin en büyük parkının yapılmasına 1936 yılında karar verilerek bu iş için Fransız tasarımcı Theo LEVEAU görevlendirilmiştir. 1943 yılında hizmete açılan parkın, yapımına başlanılmasıyla öncelikle İncesu Deresi temizlenerek üzeri kapatılmış, tasarlanan ilk projede parkın ortasında bulunan büyük havuza köprüler yapılarak, havuz içerisinde motor ve sandalların olması, çocuk bahçesi, yürüyüş yolu planlansa da hayata geçmemiştir. 1951 yılında gençlik parkının içerisine Lunapark kurulmuş, 1956 yılından Bugünkü Ankara adıyla sergi açılarak, 1967 yılında TCDD tarafından minyatür tren sistemi kurularak parkın içinde dolaşmaya başlamıştır.

En son 2009 yılında yenilenen park içerisinde Türkiye’nin ilk bilim merkezi bulunmakla beraber, nikâh salonu, çocuk oyun alanları ve yürüyüş yolu ile Ankaralılara hizmet vermektedir. Ancak parkın ilk kurulduğu yıllara nazaran fazla ilgi görmemesinden dolayı yenilikler yapılarak, parkın eskiden olduğu gibi ziyaretçilerinin artması beklenmektedir. Bunun için yeni düzenlemeler yapılarak büyük havuzun gar kapısı tarafına anıt yapılarak, seyir ve oturma terasları ile havuz içerisinde konulan su fıskiyeleri ve ışıklı oyunlar eşliğinde ziyaret edenlere yelkenli gergilerin altında çay keyfi sunulmaktadır. Alışveriş dükkânlarının, çocuk oyun parkının ve oyun aletlerinin üzerine konulan gergi çadırlar sayesinde güneş ve yağmurdan korunması sağlanarak, çay bahçelerinin üzerine konulan gergilerle uzaktan bakıldığında göl kıyısında yelkenli yanaşmış görüntüsü verilmiştir.

Bataklıktan Ankara’nın en büyük parkı hale gelen Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bulunan gençlik Parkına otobüsle ulaşım imkanı bulunduğu gibi metro ile ulaşma imkanı bulunmaktadır. Kızılay’dan metroya binildiğinde 13 dakika içerisinde, şehirlerarası otogardan, 339-3 ve 410 numaralı otobüslerle 46 dakika içerisinde, Anıtkabir ziyaretiniz ardından 267 numara ile 24 dakika içerisinde parka gitme şansınız bulunmaktadır. Yeni görüntüsü ile Yaz ve kış aylarında ziyaretçilerine hizmet veren parkta, düğününüzü yaparak, doğal dış çekimlerle o anınızı ölümsüzleştirebileceğiniz gibi, çocuklarınız oyun parklarında vakit geçirirken sizlerde semaver çay eşliğinde ağaçların arasında eşsiz manzara eşliğinde çaylarınızı yudumlayabilirsiniz.