Fransa Paris iline uçuşlar aktarmalı mıdır

Türkiye üzerinden Fransa Paris kentine havayolu ile yolculuk yapmak isteyenler yılın tamamında hem hafta içi hem hafta sonu direk ve aktarmalı uçuşlar ile yolculuklarını yapabilmektedirler. Ülkemizden yurt dışına en çok yolculuk yapılan kentlerden birisi de Paris olduğundan bir çok ilimizden Paris’e direk ve aktarmalı uçuşlar düzenlenmektedir. İstanbul’dan her gün onlarca direk ve aktarmalı seferin bulunduğu Paris’e Adana, Antalya, Ankara, Bodrum, Gaziantep, İzmir ve Trabzon illerinden de yıl boyunca haftanın belirli günlerinde yapılan seferlerle uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Adı geçen şehirlerimizden yapılan uçuşlar yerli firmalar tarafından ve direk uçuş şeklinde yapılırken İstanbul’dan yapılan uçuşların birçoğu yabancı havayolu şirketleri tarafından ve kendi ülkelerinde aktarma yapılarak gerçekleştirilmektedir.

Pegasus, Atlas Global, Onur Air ve Turkish Airlines Paris’e uçuş gerçekleştiren yerli hava yolu şirketleri olarak dikkat çekmektedir. Paris’e direk uçuş gerçekleştiren adı geçen yerli hava yolu firmalarının yanı sıra Air France de İstanbul’dan direk uçuş gerçekleştirmektedir. Direk uçuşlar yaklaşık 3 saat 45 dakika sürmektedir ancak Fransa ile Türkiye arasında iki saatlik bir zaman dilimi mevcut olduğundan saat 08:00’da Türkiye’den kalkış yapan uçağın Paris’e varış saati 09:45 olmaktadır. Paris’ten 08:00’da kalkış yapan uçağın Türkiye’ye varış saati ise 13:45 olmaktadır. Türkiye’den direk uçuş yapan yerli ve yabancı hava yolu şirketlerinin uçaklarının varış noktası genellikle Paris’te bulunan Charles de Gaulle Havalimanı olmaktadır.

Direk uçuş yapan yukarıda bahsi geçen uçuşların yanında Yunanistan Atina aktarması ile Parise uçan Aegean Airlines firması günlük olarak Paris’e uçuş düzenlemektedir. Hollanda Amsterdam aktarmalı Klm R. Dutch Airlines, Romanya Bükreş aktarmalı Tarom, Ukrayna Kiev aktarmalı Ukraine Int Airlines, Rusya Moskova aktarmalı Aeroflot, Tunus aktarmalı Tunisair, Malta aktarmalı Air Malta, Ürdün Amman aktarmalı Royal Jordanian, Cezayir aktarmalı Air Algerie firmaları da günlük olarak Parif’e uçuş düzenlemektedir. Slovenya Lubyana aktarmalı Adria Airways, Almanya Frankfurt aktarmalı Lufthansa, Portekiz Lizbon aktarmalı Tap Portugal, Mısır Kahire aktarmalı Egyptair, İspanya Madrid aktarmalı Air Europa, Fas Kazablanka aktarmalı Royal Air Maroc, Lüksemburg aktarmalı Luxair ve Sırbistan Belgrad aktarmalı Air Serbia havayolu şirketlerinin İstanbul’dan Paris’e uçuşları yılın her günü yapılmaktadır.