Eskişehir Anadolu Havalimanı

Eskişehir üniversite öğrencisinin en kalabalık olduğu illerden birisi olarak diğer kentler den farklı bir özelliği barındırmakta ve Anadolu Üniversitesi 2 Eylül Kampusu sınırları içerisinde bir havalimanını barındırmaktadır. Şehrin içinden geçen Porsuk çayının bol suyunun yanı sıra debisinin az olması nedeni ile Eskişehir’i küçük bir Venedik yapmış ve çay üzerinde gezinti yapılabilmesi sağlanmıştır. Yine Porsuk Çayının şehrin tam merkezinden geçmesi pek çok park, kafe, bahçe ve restoranın etrafına inşa edilmesi ile öğrenci ve genç nüfus için harika bir ortam oluşturmuştur. 1995 yılından bu güne sürdürülmekte olan Uluslar arası Eskişehir Festivali etkinlikleri sinema, tiyatro ve hatta tüm sanatseverlerin akın akın gelmesine neden olur.

Anadolu Havalimanı üniversitenin havacılık ve uzay bilimleri fakültesine ait olarak 2 Eylül Kampusu içerisine inşa edilmiştir. İlk sefer 2005 yılında düzenlenmiş olsa da sivil ulaşım hizmetlerine 2007 yılından itibaren aktif olarak başlamıştır. Anadolu Üniversitesinin işleticisi olduğu havalimanında iç hatlar ve dış hatlar terminali kullanıma açık durumdadır. Ulaşım hizmetlerinin yanı sıra sivil havacılık yüksek okulu bünyesinde okuyan öğrencilere pilotaj eğitiminin verildiği bir alan olan Anadolu Havalimanı kuzey yönünde uzayan bir piste sahiptir. Güney bölgesi askeri hava araçlarının iniş ve kalkışı için kullanıldığından ve bu bölge sivil araçların kullanımı için tehlikeli olacağından dolayı sivil uçuşlara yasaklanmıştır.

2009 yılına kadar Türk Hava Yolları tarafından İstanbul ulaşımı için tarifeli seferler düzenlenmekte iken Yüksek Hızlı Trenin bu hatta faaliyete geçmesi ile birlikte uçak yolculuğuna rağbet azaldığından dolayı iptal edilmiştir. Gaziantep, Trabzon, Adana, Diyarbakır, Dalaman ve Adana gibi iç hat noktalara ise talep doğrultusunda seferler düzenlenmektedir. Sene içindeki zaman dilimlerinde sefer sayılarında artış ve azalış gerçekleşebiliyor. Uçağı bekleme esnasında vakit geçirebilmek için kafe ve alış veriş yerleri açılmış olan iç hatların yanı sıra dış hatlar terminalinde de gümrüksüz satışların gerçekleştirildiği mağazalar bulunmaktadır. 2015 yılında Anadolu Havalimanının adı Bakanlar Kurulu Kararı ile eski maliye bakanlarından olan ve Adnan Menderes ile birlikte idam edilen Hasan Polatkan’ın anısına Hasan Polatkan Havalimanı olarak değiştirilmiştir.