Esenboğa Şırnak Uygun Uçak Bileti

Başkent Ankara Esenboğa Havaalanı binişli ve 2013 yılında inşa edilen Şırnak Şerafettin Elçi Havaalanı inişli bir yolculuk planlanıyorsa uygun fiyata uçuşlar bulabilme imkanı bulunmaktadır. Bunun için Esenboğa Havalimanı’ndan Şırnak istikametine uçuş gerçekleştiren firmalardan uygun fiyata uçak biletisorgulaması yapılması gerekmektedir. En genç havalimanı özelliği taşıyan Şırnak Şerafettin Elçi Havaalanı’ndan 9 km mesafede bulunan Şırnak merkezine taksi ve otobüsle ulaşım imkanı bulunmaktadır. Irak ve Suriye sınırları bulunan kentte Habur sınır kapısı da yer almaktadır. Nuh Tufanı öncesinde de buraların yerleşim yeri olduğuna dair bir inanış bulunmaktadır. Şırnak, Babil’lilere, Asurlara, Abbasilere, Selçuklu ve Osmanlı’ya hizmet etmiş bir kentimizdir.

Şırnak’ta Cudi Dağı, Kasrık Boğazı ve Hazreti Nuh Türbesi başta olmak üzere pek çok tarihi ve kültürel eserler değerlerimiz bulunmaktadır. Pek çok cami, medrese, ören yerleri ve kiliseler kentin farklı yerlerine ve ilçelerine dağılmış vaziyettedir. Zengin bir mutfağı olan kentte kutlık, serbidev, perde pilav, kipe, hekeheşandi, şımşıpe, mehir, birinzer gibi pek çok yöreye özgü lezzetler bulunmaktadır. Ayrıca suryaz, fıreydin ve mahmılatık tadılması gereken diğer lezzetler arasında yer almaktadır. Karasal iklimin hakim olduğu şehrimizde güney ve güneybatı kısımları nispeten daha ılıman bir iklime sahiptir. Kış mevsimleri oldukça kar yağışlı geçmektedir. Orta kesimleri en fazla yağış alan bölümüdür. Sıcakık -20 ile 48 derece arasında seyretmektedir.

Şırnak, kimi eserlerde Şehri Nuh yani Hz. Nuh’un şehri olarak geçtiğinden isminin buradan geldiğine kanaat getirilmektedir. Bir kısmı Doğu Anadolu bölgesinde kalan Şırnak’ın zenginliklerindenFinik ören yeri ve kalesi MÖ 4000’lü yıllardan kalmıştır. Bazebde ören yeri ilk çağda yapılmış olup Dicle Nehri üzerindeki taş köprüsüyle meşhurdur. Dört büyük halifeden Hazreti Ömer tarafından eski bir kiliseden camiye dönüştürüldüğü bilinen Cizre Ulu Cami, Selçuklu’nunyadigarıEjderli Kapı Tokmağı’na ev sahipliği yapmıştır. Tokmak bugün İstanbul Türk ve İslam Müzesi’nde sergilenmektedir.Kasrik ören yerinde köprüler ve şehir kalıntılarının yanı sıra su bentleri bulunmaktadır. 15’inci yüzyıldan kalan ve adını, yapıldığı toprağın renginden alan Kırmızı Medrese de şöhret sahibidir.