Esenboğa iç hatlar ulaşım hizmetleri

Havalimanından ayrılmak için genellikle ulaşım seçeneklerinden iç hatlar çıkışında toplu taşıma araçları tercih edilmekte ve Esenboğa havalimanında farklı toplu taşıma seçenekleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki belediyenin burada hizmet veren otobüsleridir. İnsanlar bu otobüslere binerek otobüs rotasındaki yerlere ve sonunda da şehir merkezine ulaşabilmektedir. Belediyelerin sağladığı toplu taşıma aracı, havalimanından ayrılmak için tercih edilebilecek ulaşım hizmetleri arasında en uygun fiyatlılar arasında yer almaktadır. Havalimanından ayrılmak için kullanılabilecek toplu taşıma araçlarında birisi de Havaş’tır. Bu firma da belediye otobüsleri gibi hizmet vermekte olup belli bir rotayı kullanarak iç hatlar yolcularını şehir merkezine götürmektedir. Bunlar dışında havayolu şirketlerinin sağladığı özel servisler de yolcuların havalimanından ayrılmaları için kullanılabilmektedir. Fakat havayolu şirketleri bu hizmeti sadece kendi müşterilerine sağlamaktadır.

Esenboğa Havalimanı her yıl çok sayıda yolcuyu misafir etmekte ve bu misafirler farklı şekillerde havalimanından ayrılmaktadırlar. Yolcuların havalimanından ayrılmaları için birçok seçenek bulunmakta olup bunların organizesi havalimanı tarafından yapılmaktadır. Yurtiçi uçuşlarla iç hatlar bölümüne gelen yolcular, havalimanından ayrılmak için toplu taşıma araçlarını, taksileri, kendi imkânlarını ya da VİP transfer hizmetlerini kullanarak havalimanında ayrılabilmektedir. Bu seçenekler arasında yolcular taksileri tercih ederek kısa süre içerisinde havalimanında ayrılabilmekte ve istedikleri yere tek seferde hızlı bir şekilde ulaşabilmektedir. Bu yönüyle yolcular için avantajlı bir ulaşım hizmeti olan taksiler toplu taşıma araçlarına göre biraz pahalıdır.

Havalimanında ayrılmak için kullanılacak en pahalı yöntem ise özel firmalar ve bazı havayolu şirketleri tarafından sağlanan VİP transfer hizmetidir. Bu hizmeti alan yolcular genellikle maddi gücü çok yüksek olan kişilerdir. VİP transfer hizmetinde yolcular havalimanında lüks bir aracın şoförü tarafından karşılanmakta ve bu lüks araçla havalimanında ayrılırlar. Bu hizmeti sağlayan bazı araba kiralama hizmeti veren firmalarda bulunmakta olup bu firmalar VİP transfer hizmeti ile birlikte arabaları da kiralamaktadır. Esenboğa Havalimanından ayrılmak için kullanılabilecek olan ulaşım hizmetleri genel olarak bu şekildedir. Bunlar dışında dönemsel olarak farklı hizmetler olsa da o hizmetler kalıcı olmamaktadır. Dönemsel olarak artan talebe cevap vermek için verilen hizmetlerdir.