Esenboğa Havalimanından Madrid Uçuşları

Ankara ile Madrid arasında yapılan uçuşların neredeyse tamamı aktarmalı uçuş olup Ankara Esenboğa Havalimanından Madrid ilinde bulunan havalimanlarına doğrudan uçuş bulmak neredeyse imkansız görünmektedir. Aktarmalı yapılan uçuşlar, doğrudan yapılacak olan uçuşlara göre hem daha pahalı hem de daha uzun sürebilmektedir. Fakat Ankara’dan uçak ile Madrid’e gitme niyetinde olan yolcuların başka bir seçenekleri bulunmamakta olduğundan aktarmalı yolculuğu tercih etmektedirler. Aktarmalı yolculuklar, bazen çok uzun bekleme sürelerine sahip olmakta ve yolcular tarafından bu duruma iyi bakılmamaktadır.

Ankara ile Madrid arasında uçakla yolculuk etmek için kullanılacak olan Türk havayolu şirketleri genellikle önce İstanbul’a gitmekte, burada aktarma yapıldıktan sonra ise buradan da Madrid’e uçuş yapılmaktadır. Bu aktarmanın dışında Alman havayolu şirketlerinin bazıları da yolcularını önce Ankara’dan Münih’e götürmekte, burada aktarma işlemi gerçekleştirdikten sonra ise buradan da Madrid’e uçuş gerçekleştirilmektedir. Yapılan bu yolculuklardaki aktarmalarda bekleme süreleri bulunmakta ve bu süreler uçuşlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu bekleme süreleri bazen 2 saat olurken bazen ise 8 saat olmakta hatta bazı durumlarda daha da fazla olabilmektedir. Bu durum tamamen uçuşla ilgili olup her uçuşta farklılık göstermektedir.

Ankara ile Madrid arasında yapılacak olan yolculuklar aktarmalı olduğu için bekleme süresi de dikkate alınacak ve dolayısıyla bu yolculuk uzun sürecektir. Ankara ile Madrid arasında doğrudan yapılacak olan uçuşlar ise yaklaşık 4 saat 30 dakika sürmektedir. Aktarmalı uçuşların toplam süresi hakkında bir şey söylemek ise imkansız gibidir. Ankara ile Madrid arasında günün her saatinde uçak bulunabilmekte ve bu uçaklar ile öncelikle aktarma yapılacak merkezlere gidilmektedir ki bu genellikle İstanbul olmaktadır. Daha sonra aktarma yapılan noktadan Madrid’e uçuş gerçekleştirilmektedir. İstanbul üzerinden yapılacak aktarma ile toplam yolculuk bekleme süresi hariç 5 saat 30 dakika sürmektedir. Bu süreye iki uçuş arasındaki ortalama bekleme süresi olan 2 saatte eklendiğinde uçuş 7 saat 30 dakikaya çıkmaktadır.