Esenboğa Havalimanı ulaşım hatları

Esenboğa Havalimanı ulaşım hatları

Memurların yoğunlukla yaşadığı Ankarada ulaşım oldukça rahat olup hava ulaşımında Esenboğa Havalimanı seçeneğini kullanacakların terminale ulaşımı için çeşitli otobüs ve servis hatları bulunmaktadır. Şehir merkezinden havaalanına, havaalanında şehir merkezine ulaşmak isteyenler Esenboğa Havalimanı ulaşım hatları hakkında bilgi almak istediklerinde internetten yardım alabilirler.  Havaalanı internet sitesi yerli ve yabancı turistlerin merak ettiği her türlü sorunun cevabını verecek şekilde düzenlenmiştir. Sitede verile bilgiler değerlendirildiğinde ulaşımın hiç problem olmadığı görülecektir. Ankara’nın havaalanı şehir merkezine 28 kilometrelik uzaklıkta bulunmaktadır. Terminale ulaşım için HAVAŞ servis hatları ve BelkoAir hatları değerlendirilebilir. İç Hatlar terminalinden veya Dış Hatlar terminalinden en uygun fiyatlarla şehir merkezine gitmenin yolu BelkoAir 442 numaralı hattır.

BelkoAir 442 numaralı hatta İç Hatlar Terminali geliş katı çıkış kapısı önünden veya Dış Hatla Terminali geliş katı çıkış kapısı önünden binilmektedir. Sabah 06.00 ile gece 00.00 saatleri arasında her yarım saatte bir hareket eden hat 80 dakikada AŞTİ’ye ulaşmaktadır. 442 numaralı hattın şehir merkezinden kalkış noktası AŞTİ yani Ankara otogarıdır. AŞTİ’den yukarıda belirtilen saatler arasında yarım saatte bir hareket ederek Esenboğa’ya yolcu taşımaktadır. AŞTİ’den hareket eden otobüs 10 dakikada ilk durağı olan Kızılay’a varmaktadır. Kızılay Gama İş önündeki duraktan yolcularını alıp sonraki durağı 10 dakikalık mesafedeki Tren Garı’na geçmektedir. Tren Garı’ndan sonraki durağı olan Atatürk Kültür Merkezi’nden alınan yolcuların ardından havaalanına doğru yola çıkmaktadır.

Kızılay, başkentin en merkezi ve işlek yeri olduğundan hatla buradan hareket etmekte ve buraya gelmektedir. BelkoAair 442 numaralı hat havaalanına ekonomik ulaşım sağlamaktadır. Bunun dışında HAVAŞ servisleri de biraz daha yüksek maliyetle ulaşım hizmeti vermektedir. 7/24 hizmet veren ticari taksiler, rent a car firmaları da alternatif olarak düşünülebilir. Ankara’da henüz raylı sistem havalimanı servislerine başlamış durumda değildir. Metro çalışmaların başlanmıştır. Şehir merkezini havalimanı ile bağlayacak olan metro hakkını Keçiören Kuyubaşı istasyonundan bağlanacağı bilinmektedir.26 kilometre uzunluğunda, 7 duraklı olması planlanan metro hattının günlük yolcu taşıma kapasitesinin 700 bin olması planlanmaktadır. Şehrinler ve uluslararası ulaşımın yapıldığı Esenboğa Havalimanın şehir merkeziyle bağlantısını sağlayan çok sayıda hattın bulunması ulaşımı rahatlatmaktadır.