Esenboğa Havalimanı Tarihi

Kısa sürede inşaatının bitmesiyle çok adından bahsettiren Esenboğa Havalimanı 16 Ekim 2006 tarihinden iç ve dış hatlar olmak üzere hizmet vermeye başladığı andan itibaren 20 milyon yolcu kapasiteli olmasıyla birlikte dikkatleri üzerine çekmiştir. Toplam 182 bin metre karelik geniş bir alan üzerine kurulan havalimanı tarihi ve yapımı çok konuşulmuştur. Ankara Esenboğa Havalimanı iç ve dış hatları bir arada olan ilk havalimanı olduğunu biliyor musunuz ? Avrupa ülkelerine göre Esenboğa havalimanı en modern havalimanı olma özelliğini hale üzerinde taşımaktadır.

Otoparklarından terminala geçerken yağmurdan etkilenmesin diye yolcular köprü ile geçebilme seçeneği ekleyerek ek bir görsellik katması şahane olmuştur. Havalimanını kullanan yolcular valizlerini üç dakika içerisinde teslim alabilme olasılığını yaşatan havalimanındaki bagaj tarama prensibiyle kontrolden geçen cihazlar sayesindedir. Diğer şehirlerimizde havalimanlarına göre daha üst seviyede teknoloji kullanılan Esenboğa havalimanı Ankara’nın en çok vergi gelir kaynağı olarak gözükmektedir.

Esenboga-Havalimani-Tarihi.jpg (700×214)

Her gün 40 bin yolcudan fazla kişiye hizmet vermeye devam eden havalimanına ortalama 280den fazla uçak inip kalkmaktadır, büyük bir havalimanından beklenebilecek tüm donanımlara nredeyse sahip ve dünyanın farklı yerlerinden 20 den fazla havayolu şirketlerine hizmet vermektedir.

Tarihindeki en büyük rekoru 2016 yılında kırmış gibi gözükmektedir, 808 bin uçak seferiyle yaklaşık neredeyse 104 milyondan fazla yolcuya hizmetini sunarak müşteri memnuniyetini ön plana çıkarmıştır. Avrupa’dan gelen uçakların direk iniş noktası olarak gözüken ve devlet yetkililerinin TMBB dahil olmak üzere hepsinin Ankara’da bulunmasından dolayı bir çok devlet başkanını ağırlamıştır. Şuana kadar hiç bir olumsuz bir eleştiri almayan Esenboğa havalimanı dünyada bulunan neredeyse tüm devlet başkanlarına misafirlik etmiş bulunmaktadır.

Ankara Esenboğa Havalimanına en çok uçuş İstanbul – Ankara arası uçuşlar ile yapılmaktadır, her yarım saat veya 1 saatte bir uçuş olduğu gözetilmekte olsa bile iki il arasında her gün yüzlerce kişi gidip gelmektedir.