Esenboğa emanet eşya bölümü

Ankara Esenboğa Havalimanında bulunan emanet eşya bölümünün telefon numarasına havaalanı internet sitesinden ulaşılabilmektedir, telefon ile iletişime geçilerek emanet verilecek bagaj ya da diğer eşyalar hakkında istenildiğinde bilgi alınabilmekte ve bu bilgilere göre eşyaları buraya bırakılabilmektedir. Emanet eşya hizmetinin ortaya çıkması tamamen insan ihtiyaçları ile ilgili bir durum olup, bu ihtiyacın giderilmesi için genellikle toplu ulaşım adreslerine bu tür hizmet veren yerler açılmış ve insanların bu ihtiyaçlarının karşılaması amaçlanmıştır. Bu hizmet bazı yerlerde ücretsiz bir şekilde verilirken bazı yerlerde ise bagaj ya da diğer eşyaların kalma süresine göre belli bir ücret talep edilmektedir. Bu ücret karşılığı emanet eşya hizmeti verilebilmektedir.

Uçak yolculuğu yapan kişiler genellikle yanlarında daha fazla yük bulundurmakta ve bu yüklerle havalimanına gelmektedirler. Havalimanı içerisinde bu yüklerle hareket etmek ise yolcular için büyük zorlukla oluşturmaktadır. Bu yüklerle havalimanı içinde olan restorana giderek bir şeyler yemek ya da lavaboya gitmek insanları çok zorlamakta hatta neredeyse bunları imkânsız hale getirmektedir. İnsanların bu ihtiyaçlarından dolayı, havalimanlarında emanet eşya hizmeti verilmeye başlanmıştır. Bu hizmet uzun zaman öncesinde insan ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla ortaya çıkmış ve halende devam etmektedir. İnsanlar yolculuk için geldikleri havalimanında, eşyalarını buralara bırakarak havalimanı içerisinde çok daha rahat bir şekilde hareket edebilmekteler ve istedikleri yerlere rahat bir şekilde gidebilmektedirler.

Ankara’da bulunan Uluslararası Esenboğa Havalimanında da bu hizmet verilmekte olup, buraya gelen yolcular bagajlarını emanet eşya bölümüne bırakarak havalimanı içerisinde çok daha hareket edebilmek, uçağın kalkış saatini beklerken liman içerisinde bir şeyler yiyebilmekte ya da farklı ihtiyaçlarını giderebilmek bir için alan içerisinde bulunan başka yerlere gidebilmektedir. Burada bulunan emanet eşya bölümünden yararlanırken, emanet edilen eşyaların tahmini kalış süresi sorulmakta, bagajların ve diğer emanetlerin alındığına dair bir fiş verilmekte ve bu fişin bir örneğini de emanet alınan eşyaların üzerine yapıştırılmakta böylece verilen emanetlerin diğer bagajlarla karışması engellenmektedir. Ayrıca bu fişler sayesinde emanete verilen bagajların başkaları tarafından alınmasının da önüne geçilebilmektedir.