Esenboğa Bağdat Uçuş Saatleri

Ankara Esenboğa Havalimanı kalkışlı uçakların Irak Bağdat Havalimanı sınırları içerisine ulaşması yaklaşık olarak 6 saat 10 dakika sürmektedir. Günde ortalama 48 seferin düzenlendiği Bağdat uçuş saatlerine resmi sitelerinin uçuş bilgileri kısmından ulaşmak mümkündür. Bu alanda dış hat geliş ve gidiş bilgileri detaylı olarak yer almaktadır. Tarihi, havayolu firması, uçuş numarası, gideceği havalimanı, iniş zamanı gibi veriler bu kısımda bulunmaktadır. Direkt uçuşlarla aktarmalı uçuşların ulaşım süresine etkisi söz konusu olmaktadır. Yani Ankara’dan hareket eden bir uçağın iki aktarma yaparak Bağdat Havalimanı’na ulaşması yaklaşık olarak 15 saat 40 dakika ile 16 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Uçak bilet fiyatlarına bakıldığında ortalama minimum fiyatın 744 TL’den başlayarak 975 TL’ye kadar çıktığı görülmektedir. Özellikle Haziran ayından sonra fiyatların 4000TL’nin üzerinde seyrettiği istatistiklere bakıldığında anlaşılmaktadır.

Ankara Esenboğa Airport’tan kalkan Bağdat uçakları sabah öğle ve akşam saatlerinde uçuş gerçekleştirmektedir. Her gün farklı saatlerde düzenlenen seferlerin genel durumlarına online olarak havalimanı sitesinin uçuş bilgileri kısmından ulaşmak mümkün olmaktadır. Örneğin; Esenboğa Airport’tan saat 10:10 sularında hareket eden uçağın yaklaşık olarak gece 02:00 sularında Bağdat Havalimanı’na iniş gerçekleştireceği düşünülmektedir. Sabah seferleri genel olarak saat 10:10, 11:50 civarında gerçekleşmektedir. Öğle seferleri ise 14:00, 16:40 sularında gerçekleşmekte olup gece 02:00-03:00 sularında Bağdat Havalimanı’na iniş yapılmaktadır. Akşam seferleri içinse 19:50-20:00 civarında uçak bulmak mümkündür.

Mezopotamya’nın incisi Bağdat’a seyahat gerçekleştirmek isteyen kişiler özellikle sonbahar ve kış aylarını tercih etmelidirler. Yazın çöl ikliminin etkisi altında olduğundan ciddi sıcaklık artışları görülmektedir. Tarihi ve otantik yapısı ile konuklarını ağırlayan Irak’ın başkenti yüzyıllardır bir çok medeniyete ev sahipliği yapmaktadır. Bağdat ziyaretleri için en uygun dönemin hem iklim hem bilet fiyatları açısından Mayıs ve Eylül ayları olduğu belirtilmektedir. Biletlerdeki indirimler ortalama %5-%10 civarında seyretmektedir. Detaylı takip ve bilgi için uçak bileti arama motorları, online bilet satış siteleri, mobil uygulamaları ve fiyat alarmlarından destek almak mümkündür.