Erzurum Havalimanı

Doğu Anadolu bölgemizin merkezi konumunda bulunan Erzurum ili 1947 yılından bu yana hava yolu taşımacılığına hizmet veren havalimanı zaman içinde birçok kere yenilenme süreci geçirmiştir. 1968 yılında inşa edilen yıllık 300 000 kapasitesine sahip terminal binasına zaman içerisinde eklenen apron ve destek hizmetleri yapıları ile günümüzdeki halini almıştır. Birçok il merkezinden direk uçuşların gerçekleştirildiği şehre İstanbul Sabiha Gökçen havalimanından yaklaşık 2 saat 10 dakika uçak seyahati yapılıyor. Ankara Esenboğa Havalimanından ise yaklaşık olarak 1 saat 35 dakika süren uçuşlarla seyahat mümkün olmaktadır. Kent merkezinin içinde denebilecek kadar yakın mesafede bulunan Erzurum havalimanı kenti daha ulaşılabilir hale getirmiştir.

Dadaşlar diyarı olarak adlandırılan kent, gerek il merkezi ile gerek ilçelerindeki tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Palandöken kayak merkezinin şehrin içinde denilebilecek uzaklıkta olduğundan dolayı burada yaşayanlar tarafından, 60 ila 120 cm kar kalınlığına sahip olmasından dolayı ise profesyonel kayak sporcuları tarafından ilgi görmektedir. Havalimanı ile kayak merkezi arasındaki ulaşımın çok kolay olması önem artırıcı bir başka etkendir. Gençlik ve Spor Bakanlığının inşa ettirdiği fakat zemin kayması nedeniyle yıkılan atlama kuleleri de tekrar onarılıp faaliyete geçerse kentin cazibesinin artacağı tahmin ediliyor. Palandöken yamaçlarında yerleşim yerlerine yürüme mesafesinde iki adet kayak merkezi vardır.

Ünlü yemek çeşitleri arasında Cağ kebabı, çiriş, su böreği, ayran aşı, kadayıf dolması, yumurta pilavı, şalgam dolması, ekşili dolma ve kesme çorbası yer almaktadır. Tatilini Erzurum’da geçirmek isteyenler sözü edilen lezzetleri tatmadan dönmemelidir. Ayrıca yöreye has oltu taşının işlenmesi ile elde edilen tespih, saç tokası, küpe, broş, bilezik vb hediyelik eşyalara kişiye özel harf ya da sembol işlenebiliyor. Şehirde kurulu ve faaliyette bulunan Tıp Fakültesi Hastanesi ve üniversite kampuslarının varlığı yöreye olan yolculuk sayısını artış yönünde etkilemektedir. Gerek kış turizmi gerek de doğa turizmi açısından zengin hinterlandın varlığı yolculuk hareketliliğini artırıcı etkiye sahiptir. Saklı vadileriyle, vadi derinliklerine kurulu tarihi manastırlarıyla ziyaretçilerini büyüleyen Uzundere kanyonları, yelken ve kürek sporlarına uygun yapısıyla Uzun gölü ve Tortum şelaleleri görülmeyi bekliyor.