Diyarbakır Yeni Havalimanı Ne zaman kuruldu

Birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan ve bu nedenle birçok tarihi eser barındıran Diyarbakır 2015 senesinden bu yana ülkemizin doğuya açılan kapısı niteliği taşıyan yeni terminal binası ile halka sunulan havalimanı bulundurmaktadır. Diyarbakır yeni havalimanının şehirden uzaklığı 15 km’dir. Havalimanı, İstanbul ve Ankara’dan uçuşlar sağlanmaktadır. Diyarbakır’ın birçok tarihi yerlerini görmek isterseniz siz de ekonomik uçuşlarla şehire seyahat edebilirsiniz.

Diyarbakır şehrinin nüfusu 1 milyon civarındadır. Şehrin yüzölçümü ise 15.355 km2dir. Diyarbakır’da Türk-İslam kültürü görülmektedir. Bölge, Toroslarla çevrilidir. Batı kısmında, Maden Dağı bulunmaktadır. Diğer yükseklikleri ise Karacadağ, Tumtaş Tepe, Ömer Tepe, Yuva Tepe, Yumru Dağı, Uzuncaseki şeklindedir. Bölgenin ikliminde sert kara ve yarı kurak iklim hakimdir. Yazları çok sıcak kuru, kışları ise soğuk geçer. Ancak, diğer bölgelere nazaran bu soğukluk, fazla değildir. Diyarbakır bitki örtüsünde daha çok ekili araziler görülmektedir. Bununla birlikte ormanlar, çayırlar ve meralar da önemli yer kaplar. Yaz aylarında genellikle bozkırlar görülür. Son zamanlarda, bölgede ormanlık alanlar önemli ölçüde azalmıştır. Diyarbakır ilçelerine Çermik, Çınar, Bismil, Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hani, Hazro örnek gösterilebilir. Diyabakır bölgesinde akan en önemli akarsu Dicle’dir. Göz Suyu, Kalhane Suyu, Sinan Suyu, Sinek çayı diğer küçük akarsulardır.

Diyarbakır, tarihi yapılar açısından zengindir. Çin seddinden sonra, en uzun sur olarak geçen Diyarbakır Surları, üzerinde her medeniyyetten izler taşır. Surların 82 burcu bulunmaktadır. Hasan Paşa Han, Osmanlı zamanında ticari han olarak kullanılmış ve günümüzde restore edilmiştir. Hevsel Bahçeleri, özellikle tursitlerin ilgisini çekmektedir. Bahçelerin tarihi çok eskiye dayanır. Asur Kalesi, bir diğer Diyarbakır tarihi yapılarının arasındadır. Kalenin etrafında kral mezarlıkları bulunmaktadır. Meryem Ana Kilisesi, Çayönü buluntuları, Ulu Camii, Sülüklü Han Diyarbakır’ın gezilecek yerleri arasındadır. Hilton Garden Inn Diyarbakır, Diyarbakır Köprücü Otel, Miroğu Otel, Demir Otel, Maladabi Otel şehirde konaklama imkanı sunar. Onur Ocakbaşı, Dağkapı Ciğercisi, Nasir Usta, Adana Kebapçısı, Umut Ciğercisi Diyarbakır’ın önde gelen restoranlarındadır. Meftune, pıçık, nardanaşı, duvaklı pilav, kaburga dolması, serbizer, kibe mumbar bölgenin yöresel yemeklerindendir.