Dışhatlar unutulan eşyalar nerede

Yolculuk sırasında insanların eşyalarını unutmaları veya kaybetmeleri çok sık rastlanılan bir durum olarak görülmektedir, unutulan eşyaların yolcular tarafından bulunabilmesini kolaylaştırmak için farklı çözüm yolları düşünülmektedir. Bu çözüm yollarından en geçerlisi her havalimanında dış hatlarda kayıp eşyaların tutulduğu bir merkezin bulunması olarak planlama yapılmaktadır. Bu kayıp eşyaların bulunduğu büro görevlileri, yolcuların bu merkeze getirilen eşyalarını kayıtlara geçirerek düzgün bir şekilde raflara yerleştirmektedirler. Bu büroya başvuran yolcular kendilerine ait olan eşyaları kolayca bulabilmektedirler. Bu hizmetin verildiği bürolar iç hatlar ve dış hatlar olmak üzere iki şekilde hizmet vermektedir. Bu da yolcuların kayıp eşyalarına ulaşmalarını daha da kolaylaştırmaktadır.

Yolculuk sırasında eşyalar uçak içerisinde, havalimanında veya bagaj bandında unutulabilmektedir. Bu durumda kayıp eşya sahibinin yapması gereken öncelikle yolculuk için tercih ettiği havayolu firmasına ve firmanın hizmet aldığı havalimanı işletmesine başvurması gerekmektedir. Başvuruda kimliğini, bagaj ve bilet bilgilerini bulundurmak durumundadır. Bilgiler incelendikten sonra kendisine eşyası iade edilmektedir. Dış hatlarda unutulan eşyaları da yine aynı şekilde düzenlenerek sahibinin gelip alması beklenmektedir.

Kayıp eşya için Ankara Esenboğa Havalimanı’nda başvuru yapılabilecek birkaç merkez bulunmaktadır. Bu merkezlerden biri THY’nın kayıp eşya ofisidir. Bu ofis terminal binasının İç ve Dış Hatlar Geliş salonunda yer almaktadır. Ofis sadece THY VE AnadoluJet firmalarının kayıp eşyalarının takibini yapmaktadır. Bu ofisin telefon numarası 0 312 590 40 00. İç Hat Dahili 4811, Dış Hat Dahili 4812’dir. Bu ofis ile iletişim için ankistkayıpesya@thy.com mail adresi kullanılmaktadır. Bu ofis gece gündüz hizmet vermektedir.

Kayıp eşya için başvurulabilecek diğer ofis Havaş’ın kayıp eşya bürasudur. Bu büro terminal binasının dış hat bagaj alım salonunda bulunmaktadır. 0 312 398 03 12 / 1255 telefon numarasından bu büroya ulaşılmaktadır. Mail adresi esbll@havas.net adresidir. Esenboğa Havalimanı’nda son olarak başvurulabilecek kayıp eşya bürosu Çelebi kayıp eşya bürosudur. Bu ofis dış hat salonunda yer almaktadır  0 312 590 40 00/7523 numaralı telefondan bu büroya ulaşmak mümkündür.