Dikmen vadisi Ankara gezi rehberi

Türkiye uygulanmaya başlayan kentsel dönüşüm projelerini başında kabul edilmiş olan Dikmen Vadisi projesi ile gecekondulardan meydana gelen bölgeler yeşilliği bol sosyal ortamları fazla olan modern ve çağdaş bir yaşam sürülen alınan dönüştürülmüştür. Dikmen Vadisi olarak bilinen yer Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı olan Dikmen ve Ayrancı semtlerinin arasında bulunan çukur bir bölgede yer almaktadır. Ankara İl merkezine yakınlığı oldukça fazla olan Dikmen Vadisi Ankara elini çevrelenmiş olan vadiler ve dereler bölümünün bir kolu olmaktadır. Ankara Dikmen Vadisi bol miktardaki suyu, peyzajı yapılmış yeşillendirilmiş toprakları, engin bitki örtüsü çeşitleri, içeren ve ayrıca kuşları meyve ağaçları ve bağları ile kentin içerisinde yeşil alan ihtiyacını karşılamakta Ankara’ya gelip gezip görülecek yer arayan kişiler tarafından sık sık tercih edilmektedir.

1970 yılı içerisinde yapılmış olan plan ile vadi kent parkı olarak planlanmış olup devlet arazisine geçmiş olan bu bölge kısa zaman içerisinde gecekondular ile solmaya başlamıştır. Şehrin kötü görünmesine sebep olan gecekondular dönüştürülmeye karar verilmiş ve Murat Karayalçın tarafından belediye başkanlığı yaptığı dönem içerisinde Dikmen Vadisi Projesi olarak hayata geçirilmiştir. Geçirdiği birçok aşamalar ile birlikte şimdiki güzellikteki halini almıştır. Ankara’nın orta yerinde bulunan Dikmen Vadisi binlerce çeşit bitkiyi içinde barındırmaktadır. Dikmen Vadisi yaklaşık olarak 707 bin metrekarelik bir alana sahiptir. Bu vadi 3 adet etaptan oluşmaktadır.

Dikmen Vadisi içerisinde görülmesi gereken ve meraklılarını bekleyen 42 adet farklı türden yapraklı ağaç bulunmaktadır. Sedir ağaçları, servi ağaçları, Köknar ağaçları, Ladin ağaçları alt türlerinden meydana gelmiş olan 20 bin ağaç ve farklı türlerdeki 421 bin adet çalı grubu bulunur. Dikmen Vadisinin içinde ayrıca 15 bin adet sarmaşık bulunmaktadır. Burhan çeşitleri fazlalıkları ve rengarenk çiçekleriyle verilen Dikmen Vadisi bulundurduğu bitki çeşitliliği ile birlikte Türkiye’nin bu türdeki bulunan ender nitelikteki kentsel parklarında olarak dikkat çekmektedir. Ayrıca Dikmen Vadisi Parkı 3 adet etapları vasıtası ile gelen kişilere dinlenme ve sportif faaliyetler yapma imkanı vererek Başkentin görülmesi gereken yerlerinden birisi olmaktadır. Vadinin bir bölümünde Kirazlı yol bulunması Japon kültürler esintiler kalkmakta 3. Etapta bulunan Rus-Türk dostluk koruluğu iki ülke içindeki dostu pekiştirmektedir.