Devlet Opera ve Balesi Ankara

1933 yılında inşa edilen Devlet Opera ve Balesi 1933 yılı ile 1948 yılı arasında sergi sarayı veya sergi evi olarak anılmaktadır, 1948 yılında sergi evinin Opera binası olarak dönüştürülmesi ile ortaya çıkmış olan Ankara Devlet Opera ve Balesi içerisinde bulunmuş olduğu semti adını vermiş olan bir yapıdır. Ankara Devlet Opera ve Balesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlıdır. Devlet Opera ve Balesi 1309 sayılı Kanun ile birlikte kurulmuştur. Devlet Opera ve Balesi bütün Opera ve Bale topluluklarını içeriğinde bulunduran bir genel müdürlüktür. Ankara Devlet Opera ve Balesi bu genel müdürlük bünyesinde bulunmaktadır.

Ankara Devlet Opera ve Balesi, bale müzik sanatları opera gibi sanatları halkla buluşturup halkın tanımasını sağlamak ve halk arasında bu sanatları yaymak amacı ile ortaya çıkmıştır. Ankara Devlet Opera ve Bale binası opera bale Ve Operet temsilleri ve konserleri verilmesi amacıyla kurulmuştur. Ankara Devlet Opera ve Balesi yurtiçinde ve yurtdışında turneler düzenlemekte bu turneler ile de milli ve milletlerarası festivaller düzenlemektedir. Festivallerin yanı sıra Ankara Devlet opera ve balesi yarışmalar düzenlenmektedir. Bu yarışmalar bale yarışmaları, Opera yarışmaları, operet yarışmaları, müzikal yarışmalar olmaktadır.

Ankara Devlet Opera ve Bale binası Ankara’nın ulaşımı en kolay olan diğerlerinden birisi olan Opera mevkiinde bulunmaktadır. Ankara’nın neresinden gelir iseniz gelin tek vasıta ile kolaylıkla ulaşım sağlanacak bir yerde bulunmaktadır. Bu bina eski iç dekorasyonu ile bilinen kulislerden meydana gelmiş bir mekândır. Ankara Devlet Opera ve Balesi bünyesinde birçok yetenekli sanatçıyı barındırmaktadır. Sanatseverlerin opera ve bale gösterileri izlemek için gelmiş olduğu Ankara Devlet Opera ve Balesi uygun fiyatlı oyunları ile de tanınmaktadır temsilleri seyretmek üzere gelen kişiler burada gişelerin önünde uzun kuyruklar oluşturmaktadırlar. Ancak sanatseverlerin ödediği ücretler çok az olduğu için devletten destek alarak ayakta durmaya çalışan bir devlet kurumudur. Para kazan olmak için kullanılan bir kurum olmadığı için temsil bilet fiyatları çok uygun fiyatlarda olmaktadır. Devlet Opera balesine arabaları ile ilgilenecek sanatseverler otopark sıkıntısı yaşayabilirler Bu yüzden buraya gelirken toplu taşıma araçlarını kullanmanız daha iyi olacaktır.