Denizli Esenboğa kaç saat sürüyor

Denizli havalimanından kalkan bir uçağın Ankara ilinde bulunan Esenboğa Havalimanına ne kadar sürede geldiği yani kaç saat sürdüğü birçok insan tarafından merak edilmektedir. İki kent arasındaki mesafeyi uçakla daha kısa sürede gidebileceğini düşünen kişiler böyle bir sorunun cevabını merak etmektedir. Ülkemizin başkenti olan Ankara’dan birçok noktaya doğrudan uçuşlar yapılmakta ve bunlar uçakların hızına bağlı olarak farklı süreler almaktadır. Uçakların hızları ortalama 750 km olsa da bazen bunun çok üstüne çıkıldığı da olmaktadır. Bundan dolayı net bir rakam söylenmese dahi ortalama bir rakamdan bahsedilebilmektedir. Denizli ile Ankara’nın arası otobüs yolculuğu ile nispeten uzun sürse de uçakla yapılan yolculuk daha kısa sürmektedir.

Ankara Esenboğa Havalimanından kalkan ve doğrudan Denizli’ye gidecek olan uçağın gitmesi gereken mesafe yaklaşık olarak 385 km’dir. Bu kuş uçuşu mesafe olup doğrudan yapılan uçuşlar için geçerlidir. Uçaklar bu mesafeyi 25 dakika ile 30 dakika arasındaki bir zaman diliminde gidebilmektedir. Bundan dolayı da söz konusu kentler arasında doğrudan uçuşlar yapılmamaktadır. Uçakla bu kadar kısa süren yolculuklar farklı nedenlerden dolayı tercih edilmiyor. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi iki kent arasındaki mesafesinin yakın olması ve bundan dolayı da insanların otobüs yolculuğunu daha fazla tercih etmesi olarak gösterilmektedir. İnsanların otobüsleri daha fazla tercih etmesi uçaklara olan talebin düşük seviyelerde kalmasına neden olmakta ve yeterince yolcu olmaması da seferlerin yapılmamasına neden olmaktadır.

İki kent arasında direkt seferler yapılmasa dahi aktarmalı seferler yapılmaktadır. Türk Hava Yolları ve Anadolujet gibi firmalar tarafından yapılan seferlerde aktarma noktası olarak İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ya da Atatürk Havalimanı kullanılmaktadır. Uçaklar öncelikle bu havaalanlarından bir tanesine iniş yapmakta daha sonra ise buradan gideceği asıl yere gitmektedir. Aktarma merkezindeki bekleme süresi bazen 1 saat 10 dakika olurken bazen ise daha fazla olmaktadır. Buna bağlı olarak da yapılan yolculuğun toplam süresi 3 saat 20 dakika ile 6 saat 30 dakika arasında değişmektedir. Sürenin çok fazla olmasından dolayı aktarmalı yolculuklara olan ilgi düşüktür.