Cer Modern Sanat Galerisi

Ankara’nın Altındağ ilçesi Sıhhiye bölgesinde, eski demiryolu fabrikasının tekrardan işlevlendirilerek2010 yılında modern sanatlar merkezi haline dönüştürülmesiyle oluşan Cer Modern Sanat Galerisini, olabildiğince fazla kişi tarafından ziyaret edilip kullanılması hedeflenmiş olup, bu yüzden de çeşitli sanatsal aktiviteler profesyonel çalışmalarla sanatseverlere sunulmaktadır. Sergiler herkes tarafından anlaşılır olmayı aynı zamanda ortamdan ayrılırken de fikir sahibi olmayı amaçlamaktadır. Modern sanat merkezi, okul ve fakülte gibi toplumun eğitim projelerinin bir bölümüdür yani, estetik, duygusal bütünlük ve entellektüel kalite ve bilginin ortak uygulama alanıdır. Sanat her daim kişilere iyimser ve hoş mesajlar vermez, sanatın insanoğluna vermiş olduğu mesajlar sayesinde kişi kendi dünyasını keşfeder, düşünür ve kendince yorumlar.

18 ocak-30 mart 2018 tarihleri arasında ‘d.. Grubu Yeniden’ sergisi Cer Modern Sanat Galerisinde sergilenecektir. Türkiye’nin ilk çağdaş sanat akımı olan ve Türk resim sanatına önemli bir bakış açısı kazandıran d Grubu Sanatçılarının eserleri grubun kurulmasından tam 85 sene sonra sergilenecek. Estetik bir bakış açısıyla 1933 senesinde Zeki Faik İzler, Nurullah Berk, Elif Naci, Cemal Tollu, Abidin Dino gibi ünlü sanatçılar tarafından kurulan gruba daha sonra Bedri Rahmi Eyüboğlu, Hakkı Anlı ve Cemal Nadir Güler gibi önemli isimlerin de dahil olmasıyla sanat çevrelerinin önemini kısa bir zaman içerisinde toplamayı başarmıştır. İsmini Türk Resim Sanatında kurulmuş 4.birlik olması ve ‘d ’ harfinin de alfabenin 4.harfi olması sebebiyle alan grup, 1933 senesinde Türkiye’nin politik siyasal ve kültürel sıkıntılarını yaşamanın yanında sanatsal çalışmalarıyla ülkenin geleceğine katkıda bulunmuştur. Bu sergide toplam 21 sanatçının 1933-1960 seneleri arasında ürettiği 70 tane eser bulunmaktadır.

9 şubat-15 nisan 2018 tarihleri arasında ise Türk şiirine önemli eserler kazandıran Nazım Hikmet, Namık Kemal, Özdemir Asaf, Attila İlhan ve Cahit Külebi gibi önemli 37 ünlü şairin kendi el yazmaları ile Devrim Erbil, Zafer Gençaydın, İbrahim Örs gibi toplamda 37 ünlü ressam ve heykeltıraşların eserleri ‘Dizelerin Renkleri’ sergisiyle sanatseverlerle buluşacak. Cer Modern Sanat Galerisi Güney Hangar Galerisinde sanatseverlerle buluşacak olan sergide bulunan eserler Koruncuk Vakfı, Urla Çocuk Köyünün ihtiyaçlarının karşılanması için satışa sunulacak.