Çanakkale Gökçeada Havalimanı Terminali

Türkiye en büyük adası ve ülkemizin en batı noktasını İnci burnu da içinde barındıran Çanakkale Gökçeada’da havalimanı ilk önce insani yardım amaçlı yapılmış sonrasında adadaki turizmi geliştirmek için kullanılmıştır. Güneşin ülkemiz üzerinde en son battığı nokta olan ada yazın tatilcilerden çok rağbet görmektedir. İnsani yardım uçakları için kullanılan terminal 15 Ağustos 2010 tarihinde yolcu taşımacılığı alanında hizmete girdi. 2011 yılında yurt içi uçak seferlerinin başladığı alana küçük gövdeli uçaklar iniş kalkış yapabilmektedir. Adanın merkezine 2,5 kilometrelik uzaklık mesafesinde bulunan terminale ulaşım taksilerle sağlanabilir. 2 Bin 40 metre uzunluğunda, 30 metre genişliğindeki aprona sahip olan terminalin alt ve üst yapısına yüksek maliyet harcanarak bölgenin ülkemizin turizmine destek olması için açılmıştır.

Deniz ulaşımı sağlandıktan sonra 10 kat artan ziyaretçi sayısı gibi düşünülerek yapılan havalimanı ile adaya ulaşımın kolaylaştırılması ve böylece gelen turist sayısının artırılması beklenmiştir. 14 Temmuz 2011 tarihinden itibaren Anadolujet ve Borajet Pazartesi ve Cumartesi günleri tarifeli uçak seferlerine başlamış Gökçeada’ya ilk sefer İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 66 kişilik uçakla zamanın Ulaştırma ve Denizcilik Haberleşme Bakanı adaya gelmiş ve yapılan törenle açılışı yapmıştır. İlk seferler yapıldığında sadece iki gün İstanbul’a yapılan uçuşların artırılarak her güne çıkarılması ve farklı rotalara da yapılması planlanmış ve bunun için de çalışmalar yapılmıştır. Büyük umutlar ile hava trafiğine başlayan tarifeli uçak seferleri yeterli ilgiyi görmeyince 3 ay sonrasında 2011 yılının Ekim ayında tamamen kaldırılmıştır.

Adaya ulaşım feribot ve deniz otobüsleri ile sağlanırken 2011 yılında uçuşlara açılan hava alanı 2013 yılı itibariyle tadilata girdiği için hava trafiğine ara kapatıldı. Hava meydanında halen 28 Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü personeli, 6 kişilik teknik ekip, 6 temizlik görevlisi, güvenlikten sorumlu 8 kişi toplan 48 kişi görev yapmaktadır. Çanakkale Gökçeada Havalimanı’na şu dönemde sadece Türk Tescilli hava araçları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden izin almak şartı ile uçuş yapabilmektedir. Tarifeli uçuşların yapılmadığı terminali yıl içerisinde askeri uçaklar, zaman zaman ambulans helikopterler kullanmaktadır. Stratejik bir konuma sahip olan Gökçeada’da bulunan havalimanının tekrar ulaşıma açılmasının ve bu konuda gerekli alt yapı çalışmalarının yapılmasının turizme büyük katkı sağlayacaktır.