Bursa Yenişehir Havalimanı Tanıtımı

Bursa ilinin Yenişehir ilçesinde bulunan tesis 1944 yılında askeri üs olarak kurulmuş zamanla eklenen ilave binalar ile sivil hava ulaşımına hazır hale getirilmiş ve 3 Kasım 2000 tarihinde Bursa Havaalanı adıyla hizmete girmiştir. Askeri ve sivil uçuşların yapıldığı terminal Bursa iline 50 kilometre, Yenişehir ilçe merkezine ise 10 kilometre uzaklıktadır. Havalimanında 3000*45 metre ve 3000*30 metre ebatlarında iki adet beton kaplama pisti bulunmaktadır. Yunuseli semtinde yer alan Bursa Yunuseli Havalimanı’nın büyük gövdeli yolcu uçaklarının inişine müsait olan piste sahip olmamasından dolayı daha geniş ve modern bir alan oluşturulması amacıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait olan alanın sivil havacılığa açılması için 1995 yılında çalışmalar başlatıldı.

Askeri hava meydanında yapılan çalışmalar ile pisti genişletilmiş, 7 adet park yerine sahip apron, apron ile pisti birbirine bağlayan taksi yolu, terminal ve ek hizmet binaları, araç yolları, seyrüsefer yardımcı cihazları eklenmiştir. Çalışmaların bitmesinin ardından alan Devlet Hava Meydanları İşletmesine devredildikten sonra sivil hava trafiğine başlamıştır. Bursa, yeni modern terminalin yanında merkez hattı, tekerlek temas ışıklarını da içeren ileri bir aydınlatma sistemi ile donatılmış yeni bir piste de kavuşmuş oldu. İç ve dış hat kullanım alanı 5600 metrekare olan terminalin yıllık yolcu kapasitesi 1 milyon 500 bin civarındadır. Askeri ve sivil hava ulaşımının yanında kargo transferi yapılması için bina yapımına 1997 yılında başlanmış, 2001 yılında tamamlanan bina hizmete açılmıştır.

2001 yılında Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar ile alanı Bursa Yenişehir Havaalanı daimi yolcu giriş ve çıkış hava hudut kapı olarak tespit edildiği için böylece alan uluslar arası trafiğe açılmıştır. Yenişehir’de bulunan hava meydanında ilk yolcu seferleri 2002 yılında Rusya ve Ukrayna’dan gelen turistleri taşıyarak gerçekleşmiştir. Ayrıca 2004 yılında ilk hacı kafilesi uğurlanarak hac mevsiminde yapılan seferler yapılmaya başlanmıştır. 2004’de yapılan iç hat uçuşları talebin olmamasından dolayı durdurulmuş sonrasında 2007 yılında Trabzon seferleri ile hizmet vermeye başlamıştır. Zamanla farklı hava yolu firmaları tarafından Erzurum, Diyarbakır, İzmir ve Antalya seferleri yapılmış fakat sonrasında tekrar durdurulmuştur. Şimdilerde haftanın belirli günlerinde Ankara’ya, sezonsal Düseldorf’a ve hac mevsiminde Suudi Arabistan’a uçak seferleri yapılmaktadır.