Batman Esenboğa Ucuz Uçak Bileti

Ünü ülkemiz sınırlarını geçmiş olan Hasankeyf adlı yerleşim yerine ev sahipliği yapan Batman Ankara Esenboğa Havalimanı inişli hesaplı uçak bileti bulunabilen bir şehrimiz olarak karşımıza çıkmaktadır. Başka bir anlatımla Batman ile Esenboğa Havalimanı arasında yapılacak sorgulamalar sonucunda ucuzfiyatlı uçak bileti bulmak mümkündür. Bunun için biletlerin hesaplı seyrettiği dönemlerin yakalanması yönünde önemli tavsiyeler bulunmaktadır. Batman ilimiz, Hasankeyf’in yanı sıra Malabadi Köprüsü adlı türkülere konu olmuş bir köprüye de ev sahipliği yapıyor. Bu köprü Bosna Hersek’te Saraybosna’da bulunan efsanevi köprü Mostar’ın ikiz kardeşi olarak tanımlanmaktadır. Tek kemerli bir köprü olan Malabadi Köprüsü Abbasiler zamanından günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Batman’ın Kozluk ilçesinde yer alan Hızır Bey Cami 1512 yılından kalma olup, şehrin en eski yapıları arasında yer almaktadır. Mor Kiryakus Manastırı ise Süryaniler devrinden kalmadır. Turabidin bölgesi adı verilen ve Hıristiyanlarca önem atfedilen bölgede kurulmuştur. Halen Süryanice kitabeler bulunmakta olup, bazıları okunabilir özelliğini korumuştur. Öte yandan Hasankeyf Yolgeçen Hanı da kentin tarihi mekanlarından birisidir. Bir zamanlar ulaşım Dicle Nehri üzerinden yapılmakta iken gece konaklanabilen ve günübirlik geçenlerin dinlenebildiği bir mekandan bahsediyoruz. Günümüzde de turistik amaçlarla kullanılmaya devam etmektedir. Ayrıca Batman’da Memikan Köprüsü, Seyyid Bilal Kümbeti, Pertükan Kalesi, Beksi Kalesi, Eski Çarşı ve Zeynep Bey Kümbeti de gezilecek yerlerdendir.

Batman mutfağının en önemli yemekleri arasında bumbar dolması bulunmaktadır. Soğanla kavrulmuş bulgurun temizlenip kaynatılmış bağırsaklara doldurulması ile elde edilen dolma, yörede çok sevilmektedir. Batman’da sıkça rastlanan tatlardan birisi de her Güneydoğu Anadolu ilimizde olduğu gibi çiğ köftedir. Tavuk eti ve hamuru bir araya getiren perde pilavı kuş üzümlü ve bademli olarak hazırlanır. Bununla birlikte mutlaka tadılması gereken lezzetlerden birisi de tandır ekmeğidir. Çamurdan yapılmış tandır kuyuların duvarlarına yapıştırılarak hazırlanan ekmeği meşhurdur. Hamur işi sevenler için yörenin en çok sevilen hamurlu yiyeceği olan Şam böreği de önerilmektedir. Mayalı hamurdan yapılan böreğin içinde pirinç, kıyma ve maydanoz bulunmakta, yağda kızartılarak sıcak servis edilmektedir.